Fot. Adobe Stock

Naukowcy sprawdzają związek niezbadanego dotychczas białka z płodnością indyka

Co dziesiąty indyk może być obciążony syndromem żółtego nasienia, który powoduje obniżoną zdolność zapładniającą. Kluczem do poznania mechanizmu powstania tego schorzenia może być pewne białko. Jego poznaniem zajmują się naukowcy z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie.

  • Świat

    Indyk udomowiony w Ameryce

    Indyk jako jeden z nielicznych gatunków zwierząt został udomowiony przez rdzennych mieszkańców Ameryki na długo przed przybyciem Europejczyków. Wyniki najnowszych badań zostały opublikowane na łamach „Journal of Archaeological Science”.

  • Foto: Fotolia

    Indyki udomowiono wcześniej, niż sądzono

    Indyki, których mięso zjadane jest na całym świecie, zostały udomowione ponad tysiąc lat wcześniej, niż dotąd sądzono - wynika z badań na University of Florida. Badanie przedstawiono w "PLoS ONE".

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Filozof: AI może być kolejnym ciosem w ludzką pychę – po Koperniku, Darwinie i Freudzie

  • Żabia seksmisja. Zanieczyszczenia wody zmieniają płeć płazów

  • Psyho: sztucznej inteligencji brakuje „iskry” i smaku badawczego

  • Troje Polaków uhonorowanych nazwami planetoid

  • Hematolog: przewlekłe stany zapalne mogą sprzyjać nowotworom krwi

  • 13.06.2025 PAP/Andrzej Jackowski

    Drewniane zrębki skutecznym sposobem na ograniczanie liczby kleszczy

  • Powszechne konserwanty żywności powiązano z nadciśnieniem tętniczym i chorobami serca

  • Zaangażowanie w sztukę spowalnia starzenie

  • Worldometer: Turkmenistan zużywa najwięcej wody na świecie w przeliczeniu na mieszkańca

  • Badanie: turbiny wiatrowe nie mają wpływu na zdrowie

Warszawa, 27.05.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (P) na sali posiedzeń Sejmu. PAP/Leszek Szymański

Minister nauki: w ciągu pięciu lat chcemy osiągnąć 2 proc. PKB na naukę

W ciągu najbliższych pięciu lat chcemy osiągnąć 2 proc. PKB na naukę – zapowiedział w środę w Sejmie minister nauki Marcin Kulasek. Zaapelował o dialog i dobrą wolę „wszystkich stron” w dyskusji o przyszłości polskiej nauki.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera