Adobe Stock

Zielony piksel z probówki

Każda technologia rodzi się w laboratorium. Czasem potrzebuje setek prób, czasem odrobiny szczęścia i trafienia na właściwy związek. Tak jest z OLED-ami: by świeciły lepiej i taniej, naukowcy z Torunia, Krakowa i Bydgoszczy szukają nowych substancji. Jedną z nich są benzimidazole – proste do modyfikacji cząsteczki, którymi można nawet… drukować.

  • Rys. Dwukierunkowa dioda - zupełnie nowy pomysł Polaków na działanie diody. Autor: Mateusz Hajdel (IWC PAN) współautor artykułu o dwukierunkowym LED.
    Technologia

    Polski pomysł na dwukierunkowe diody LED - bez zasilacza AC/DC

    Diody, które emitują światło niezależnie od kierunku przepływu prądu przez urządzenie - bezpośrednio z prądu przemiennego (AC), a nie tylko ze stałego (DC) - opracowali badacze z Instytutu Wysokich Ciśnień PAN.

  • Fotolia
    Świat

    Nadprzewodząca dioda może odmienić komputery

    Badacze opracowali nadprzewodzącą diodę, co do tej pory uważano za niewykonalne. Z czasem takie urządzenia mają uczynić komputery wielokrotnie szybszymi i oszczędniejszymi.

  • Fot. Fotolia

    Coraz wydajniejsze OLED-y na celowniku badaczy ze Śląska

    Nad nowym typem diod organicznych - OLED - pracują badacze na Politechnice Śląskiej. Pokazali już, że mechanizm świecenia, który inni spisali na straty, może się przydać w produkcji tanich i wydajnych diod.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: co czwarty Polak z objawami PTSD; ważna rola doświadczeń z dzieciństwa

  • Przyrodnik: gawronów w Polsce gwałtownie ubywa

  • Prof. Pawłowski: różnice między kobietami i mężczyznami są głęboko zakorzenione w ewolucji

  • Libia/ Pozostałości starożytnego wrakowiska odkryli polscy archeolodzy w Ptolemais

  • Cypr/ Polscy archeolodzy odkryli jedne z najstarszych zabudowań w Pafos

  • Fot. Adobe Stock

    Badanie: mężczyźni z pokolenia Z mają najbardziej tradycyjne poglądy o rolach płci

  • W ciąży mózg się remontuje

  • Abstynencja może uratować nawet mocno zniszczoną wątrobę

  • Intensywne treningi mogą zmieniać mikrobiotę jelitową

  • USA utrzymują czas letni mimo wieloletnich sporów

Victor Ambros w Karolinska Institute, Szwecja, grudzień 2024; dostawca: PAP/EPA.

Noblista prof. Victor Ambros spotka się m.in. z młodzieżą, by edukować o chorobach rzadkich

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 2024 r., który ma polskie korzenie, spotka się w czwartek 12 marca z młodzieżą z warszawskiego XXVII Liceum Ogólnokształcącego im. T. Czackiego, by edukować o chorobach rzadkich.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera