Materiał z popiołów pomoże usuwać rtęć ze spalin

Materiał opracowany przez zespół naukowców z Lublina i Krakowa usuwa rtęć ze spalin pięciokrotnie lepiej niż dostępny na rynku węgiel aktywny - informują autorzy badania. W dodatku nowy materiał powstaje z tanich popiołów i może być wielokrotnie wykorzystywany.

  • Naukowcy radzą, jak prowadzić ekologiczny styl życia

    Gdyby Europejczycy wyłączali swoje sprzęty, zamiast zostawiać je w trybie stand-by, można byłoby zamknąć 6 elektrowni atomowych; aby żyć "eko" warto zacząć od małych kroków np. częściej rozmrażać lodówkę czy przykręcać grzejniki. Tego można dowiedzieć się z przewodnika przygotowanego m.in. przez naukowców Politechniki Lubelskiej.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Astronomiczna superśroda - zaćmienie Słońca i noc spadających gwiazd

  • Ekspertka: pracoholizm jest rodzajem uzależnienia, wiążącego się z lękiem

  • Ekspertka: koty domowe zmieniają geny żbików

  • Kujawsko-Pomorskie/Kobieta pochowana z sierpem i kłódką mogła wywodzić się spoza lokalnej społeczności

  • RDN o wznowieniu sprawy profesorskiej Marka Jaszczura: to nasza pierwsza tego typu sprawa

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy odkryli ważną zmianę w mózgu, która zaczyna się około 50. roku życia

  • Nowe odkrycie może zmienić sposób badania galaktyk

  • Neandertalski receptor zwiększa masę mięśniową współczesnych ludzi

  • Przodkowie ssaków mogli rodzić żywe potomstwo 236 milionów lat temu

  • Ekstremalne zjawiska pogodowe ograniczają zasięg występowania ok. 500 gatunków ptaków w Ameryce Północnej

Adobe Stock

RDN o wznowieniu sprawy profesorskiej Marka Jaszczura: to nasza pierwsza tego typu sprawa

W związku z wycofaniem z obiegu naukowego ponad 20 artykułów prof. Marka Jaszczura z AGH, Rada Doskonałości Naukowej (RDN) wznowiła postępowanie w sprawie nadania mu tytułu profesora. - To pierwsze takie postępowanie związane z retrakcją w historii RDN – powiedział PAP kierownik działu prawnego RDN Artur Woźniak.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera