Fot. Adobe Stock

Badanie: 65 proc. nastolatków prawie nigdy nie rozstaje się ze smartfonem

96 proc. nastolatków korzysta ze smartfonów, 93 proc. ma je na własność, a 65 proc. prawie nigdy się z nimi nie rozstaje - wynika z badania "Urządzenia mobilne w uczeniu się i nauczaniu". Uczniowie korzystają ze smartfonów dla rozrywki, do rozwijania zainteresowań, przy pracach domowych i na lekcjach.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    USA/ W szkole nastolatki korzystają ze smartfonów przez 90 minut

    W czasie 6,5-odzinnego pobytu w szkole nastolatki korzystają ze smartfonów średnio przez 90 minut, a 25 proc. z nich spędza z telefonem w ręku ponad dwie godziny - alarmuje „JAMA Pediatrics”. Czas ten wykorzystują głównie na pisanie wiadomości i przeglądanie mediów społecznościowych.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Prof. Paszkiel: być może smartfonami będzie się sterowało z pomocą myśli

    Wszczepiany do mózgu czip Neuralink ma wejść w fazę badań z udziałem ludzi. Z pomocą rezonansu magnetycznego naukowcy odczytują już całkiem dokładnie, o czym myśli dana osoba. O potencjalnych korzyściach i zagrożeniach związanych z czytaniem pracy ludzkiego mózgu opowiada dr hab. inż. Szczepan Paszkiel z Politechniki Opolskiej.

  • Źródło: Adobe Stock
    Człowiek

    Phubbing w związkach: problemem nie smartfon - ale to, jak jest postrzegany

    Zamiast skupić się na rozmowie ze swoją dziewczyną, partner znika co chwilę w smartfonie? Okazuje się, że poziom tego zjawiska - tzw. phubbingu - nie przekłada się bezpośrednio na satysfakcję drugiej strony ze związku romantycznego. Znaczenie ma to, jak przez drugą stronę odbierane jest używanie komórki.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Naukowiec z UJ zbadał skalę problematycznego używania smartfona wśród młodzieży

    Co trzeci młody człowiek bez smartfona w zasięgu ręki czuje się niepewnie i ciągle ucieka do niego myślami. Co czwarty słyszy od bliskich uwagi, że zajmuje się smartfonem, zamiast rozmawiać - pokazały badania prowadzone przez dr. Łukasza Tomczyka z UJ.

  • Fot. Adobe Stock
    Świat

    Uzależnienie od smartfona związane z impulsywnością

    Osoby spędzające dużo czasu w mediach społecznościowych lub grając w gry na smartfonie są bardziej skłonne do podejmowania impulsywnych decyzji – wynika z analizy opublikowanej w piśmie „PLOS ONE”.

  • Fot. Fotolia
    Technologia

    Czy duże firmy nas podsłuchują? Eksperci: mogą, ale nie ma dowodów, że to robią

    Czy znane aplikacje na smartfonach podsłuchują nasze rozmowy, aby potem wyświetlać nam dopasowane reklamy? Jest taka techniczna możliwość, ale nie ma jeszcze dowodów, że to robią - mówią PAP naukowcy zajmujący się prywatnością w sieci i cyberzagrożeniami.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Smartfony i kamery - sposobem na wirusa?

    Na świecie smartfonowe aplikacje ostrzegają przed chorymi, a kamery wskazują potencjalnych nosicieli. O tym, jak cyfrowe narzędzia mogą pomóc w walce z wirusem, opowiada dr hab. Katarzyna Kolasa, liderka studiów magisterskich Health Economics and Big Data Analytics w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Ze smartfonem łatwiej o uraz głowy

    Rośnie liczba urazów głowy i szyi, do których dochodzi podczas chodzenia lub jeżdżenia z telefonem komórkowym – informuje pismo „JAMA Otolaryngology–Head & Neck Surgery”.

  • Fot. Fotolia
    Świat

    Badanie: co piąty amerykański student nadużywa smartfona

    Do nadmiernego korzystania z telefonów komórkowych przyznaje się 20 proc. amerykańskich studentów. Mają oni gorsze oceny, piją więcej alkoholu i częściej doświadczają problemów psychicznych – informuje „Journal of Behavior Addictions”.

Najpopularniejsze

  • 06.08.2021. Prof. dr hab. Justyna Olko – historyczka, socjolingwistka i antropolożka; dyrektorka Centrum Zaangażowanych Badań nad Ciągłością Kulturową na Wydziale „Artes Liberales” Uniwersytetu Warszawskiego. PAP/Albert Zawada

    Prof. Olko: możemy mieć kilka języków ojczystych, w tym też te lokalne i oficjalnie nieuznane

  • Dzięki polskim badaczom można zobaczyć komórki oka, które właśnie coś widzą

  • Warszawa/ Zainaugurowano trzy polskie projekty Teaming for Excellence

  • Cykl "Zapytaj fizyka" ma już dekadę; rocznicowa debata - już 25 lutego na FUW

  • Dzień Nauki Polskiej - święto upamiętniające dokonania polskich naukowców

  • Fot. Adobe Stock

    Eksperci: w dekarbonizacji europejskiej gospodarki wykorzystanie wodoru nie przekroczy 10 proc.

  • Egipt/ Odkryto grobowiec faraona Totmesa II; pierwsze takie odkrycie od ponad 100 lat

  • Składnik brokułu może chronić przed cukrzycą

  • Peptydy do usuwania mikroplastiku

  • Grzyb zamienia pająki w zombie

Fot. Adobe Stock

Dr hab. Mastalerz-Migas: w tym sezonie grypa uderza z ogromną siłą

Epidemia grypy w poszczególnych sezonach przebiega falami – w jednym zakażeń jest mniej, w innym więcej. W tym sezonie mamy „armagedon”. I choć wydaje się, że fala zakażeń zaczyna opadać, to do końca epidemii wciąż daleko – powiedziała konsultant krajowa medycyny rodzinnej dr hab. Agnieszka Mastalerz-Migas.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera