Podnoszenie poziomu morza, wzrost intensywności ekstremalnych zjawisk pogodowych czy skokowe zmiany odczynu pH wody, która może stać się toksyczna dla wrażliwych organizmów – o konsekwencjach wzrostu temperatury wody w Bałtyku mówi PAP dr Artur Skowronek z Instytutu Nauk o Morzu i Środowisku Uniwersytetu Szczecińskiego.
Jeśli nie uda się ograniczyć zmian klimatycznych, morskie organizmy mogą zacząć wymierać na skalę podobną do wielkiego wymierania sprzed 250 mln lat. Zniknąć mają np. gatunki polarne z powodu zniszczenia ich habitatów.
Unikalne urządzenie, jedno z kilku na świecie - skaner pozwalający na analizę próbek o dużych wymiarach, otrzymał Wydział Oceanografii i Geografii UG. "Na świecie funkcjonuje kilka laboratoriów wykorzystujących to urządzenie" - podkreślił w rozmowie z PAP prof. Wojciech Tylmann z UG.
Skręcone w spiralę węglowe nanorurki mogą oczyścić wodę z mikroplastiku, a dzięki magnetycznym domieszkom nadają się do regeneracji - informuje pismo „Matter”.
W oceanach i morzach na całym świecie ubywa tlenu. Rejony o niebezpiecznie niskiej zawartości tlenu powiększyły się w ciągu ostatnich 50 lat o obszar tak duży, jak Unia Europejska - alarmują naukowcy. Publikacja na ten temat ukazała się w "Science".
Morskie organizmy potrafią rozdrobnić jedną foliową torebkę na około 1,75 miliona mikroskopijnych fragmentów – dowodzą brytyjscy naukowcy w nowym badaniu.
O wspólne podjęcie działań mających zapobiec dalszemu pogarszaniu się stanu mórz i oceanów zaapelował w środę przewodniczący Zgromadzenia Ogólnego ONZ Peter Thomson. Problematyce tej poświęcona będzie nadchodząca konferencja ONZ.
Wody wokół raf koralowych na Hawajach czy Karaibach zawierają dużo popularnego składnika kosmetyków z filtrem UV. Związek ten uśmierca koralowce i sprawia, że rafy są podatne na choroby - czytamy w "Archives of Environmental Contamination and Toxicology".