Fot. Patrycja Rutkowska

Zbliża się "Dzień archeologii"

Umożliwić wgląd w życie codzienne archeologów z całego świata ma na celu inicjatywa "Dzień Archeologii", która po raz drugi odbędzie się w Polsce 29 lipca. Organizatorzy zapraszają archeologów do udziału w przedsięwzięciu i podzielenia się jednym dniem ze swojego zawodowego życia.

  • Fot. Fotolia

    24 lipca świętujemy w Internecie DZIEŃ ARCHEOLOGII

    24 lipca odbędzie się pierwsza polska edycja DNIA ARCHEOLOGII. Obchody będą wirtualne - wszyscy ciekawi będą mogli zadawać pytania, a archeolodzy - opisywać swoją pracę, przemyślenia i popularyzować swoją dziedzinę wiedzy.

  • Fot. Pierre Buch

    Dzień Archeologii coraz bliżej

    Jeszcze do 10 lipca można zgłaszać kandydatury w konkursie na „Najlepsze Stanowisko Archeologiczne”. Rozstrzygnięcie zabawy odbędzie się 24 lipca, w czasie pierwszej polskiej edycji Dnia Archeologii.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Epigenetyk: badanie superstulatki pokazuje, że starzenie można spowalniać

  • Wiceminister nauki: rosnące oczekiwania finansowe środowiska naukowego przekraczają nasz budżet

  • Resort nauki ogłosił rok 2026 rokiem popularyzacji nauki

  • Warszawa/ Kryzysowa sytuacja finansowa CAMK PAN; MNiSW: nie mamy podstaw, by udzielić wsparcia

  • Psycholog: urojenia i psychoza w schizofrenii mają związek z błędami poznawczymi

  • Fot. Adobe Stock

    Marsjańskie sondy ESA zarejestrowały kometę 3I/ATLAS

  • Współpracujące modele SI zdały medyczne egzaminy

  • Im dłużej przed ekranem, tym gorzej w szkole

  • Mikroplastik może zmieniać mikrobiom

  • Zarówno napoje słodzone cukrem, jak i sztucznymi słodzikami zwiększają ryzyko chorób wątroby

Toń morska w jurze i w kredzie. Arch. Macieja Pindakiewicza

Ryby zdetronizowały głowonogi i zdominowały oceany na przełomie kredy i jury

Morza w okresie jurajskim nie przypominały tych dzisiejszych, ponieważ wtedy dominowały głowonogi, których najbliżsi dzisiejsi krewniacy to kałamarnice i mątwy. Zmiana nastąpiła na przełomie jury i kredy, kiedy to ryby zaczęły przejmować oceany – wykazały badania paleontologów m.in. z PAN.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera