Źródło: Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Fot. Jarosław Zasacki

Harcerze odkryli nieznane cmentarzysko społeczności kultury łużyckiej

Grupa zuchów podczas zbiórki w lesie na terenie Zielonej Góry odkryła naczynia ceramiczne. Wstępne badania pokazują, że trafili na nieznane cmentarzysko kurhanowe społeczności kultury łużyckiej - powiedział Marcin A. Kosowicz z biura Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

  • Źródło: Facebook/ Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Lublinie

    Lubelskie/ Zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz

    Masywną fibulę, czyli zapinkę z brązu sprzed 2,5 tys. lat, poszukiwacz znalazł w okolicach Śniatycz (Lubelskie). To piąte odkrycie tego typu w kraju. Zdaniem archeologa ma duże znaczenie dla wiedzy o osadnictwie ludności kultury łużyckiej w regionie.

  • 25.01.2023. Główny specjalista toruńskiego Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Wojciech Sosnowski (2L) oraz członkowie Kujawsko-Pomorskiej Grupy Poszukiwaczy Historii podczas prezentacji unikatowego znaleziska archeologicznego w siedzibie WUOZ w Toruniu. Zdaniem archeologów odnalezione na terenie powiatu chełmińskiego artefakty to pozostałości po rytuałach ofiarnych sprzed 2,5 tys. lat. PAP/Tytus Żmijewski

    Kujawsko-pomorskie/ Miejsce składania ofiar sprzed 2,5 tys. lat odkryto w pow. chełmińskim

    Dziesiątki ozdób wykonanych z brązu: naszyjniki, bransolety, nagolenniki, ozdobne szpile, a także liczne ludzkie kości, odkryto w powiecie chełmińskim (kujawsko-pomorskie). Zdaniem archeologów są to pozostałości po rytuałach ofiarnych sprzed 2,5 tys. lat.

  • Zdjęcia udostępniło Muzeum Okręgowe w Tarnowie

    Małopolskie/ Badania archeologiczne na cmentarzysku kultury łużyckiej

    Kolejnych 20 grobów ciałopalnych, datowanych na lata 800 – 500 p.n.e., odkryli w tym roku archeolodzy z Muzeum Okręgowego w Tarnowie na cmentarzysku kultury łużyckiej znajdującym się niedaleko Wojnicza (woj. małopolskie).

  • Fot. Fotolia

    Skarb z późnej epoki brązu znaleziony na polu k. Chojnic

    28 przedmiotów pochodzących z późnej epoki brązu znalazł rolnik w czasie prac polowych niedaleko Chojnic (Pomorskie). Artefakty trafiły do muzeum. Rolnik - znalazca może liczyć na nagrodę.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Mikroplastik – pełny wymiar związanych z nim zagrożeń dopiero zaczynamy poznawać

  • Uznański-Wiśniewski: większość szkolenia astronautów dotyczy sytuacji niespodziewanych

  • Triasowy żółw z Tajlandii należy do nieznanego dotąd rodzaju; miał krewniaków w Polsce

  • Pochodzenie pyłu drogowego można określić dzięki jego magnetycznym właściwościom

  • Minister Paszyk: w maju na Międzynarodową Stację Kosmiczną może wystartować misja z polskim astronautą

  • Fot. Adobe Stock

    Europejczycy lepiej przystosowują się do zimna niż upałów

  • Osoby pracujące w nocy powinny ograniczać nocne posiłki

  • USA/ Administracja federalna wstrzymuje finansowanie Uniwersytetu Harvarda

  • Plejstoceńska kość odkryta na Tajwanie należy do denisowianina

  • Doświadczenia z dzieciństwa kształtują istotę białą mózgu

Fot. Adobe Stock

Popularyzator astronomii: po prostu patrzmy w niebo

Wystarczy bezchmurne niebo i miejsce oddalone od źródeł światła, by oglądać gwiazdy, konstelacje, satelity i zmieniające się fazy Księżyca - powiedział PAP popularyzator astronomii, autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki. 14 kwietnia to Dzień Patrzenia w Niebo.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera