Fot. Adobe Stock

Co naprawdę skręca polaryzację światła?

Od lat fizycy twierdzili, że w efekcie Faradaya główną rolę gra elektryczna część fali świetlnej. Nowe badania pokazują, że niesione przez nią drgania pola magnetycznego także biorą udział w zjawisku skręcania płaszczyzny polaryzacji. To zmienia sposób, w jaki powinniśmy myśleć o projektowaniu laserów i precyzyjnych czujników.

  • Fot. Adobe Stock
    Człowiek

    Bilewicz: historyczne traumy mogą nasilać polaryzację w Polsce

    Trauma wojenna ukształtowała rodzaj kultury politycznej, w której - nauczeni tragiczną historią - nie umiemy zaufać innym. Dodatkowo skłonność do myślenia spiskowego powoduje, że widzimy w innych zagrożenie, co wzmaga społeczną polaryzację - powiedział PAP dr hab. Michał Bilewicz, prof. UW.

  • Polaryzacja wytycza nietoperzom kierunek

    Spolaryzowane światło o zachodzie słońca pozwala nietoperzom skalibrować ich magnetyczny kompas – sugerują badania, o których informuje pismo “Nature Communications”.

Najpopularniejsze

  • Fot. Adobe Stock

    Astrofizyk: naukowcy nie powinni odrzucać pozornie bezużytecznych wyników badań

  • Matematyka może wskazać, kiedy związek wchodzi w strefę zagrożenia

  • Eksperci: przewlekle polipy nosa odbierają pacjentom węch, smak i radość życia

  • Szef KEN: ostateczne oceny jednostek naukowych po odwołaniach w listopadzie

  • Szef Komisji Ewaluacji Nauki: 2/3 dyscyplin naukowych w Polsce poprawiło swoją światową pozycję

  • 15.08.2025 PAP/Tomasz Wojtasik

    Naukowcy odkryli, co steruje podziałem pracy w ulu

  • Leczenie witaminą B3 może zatrzymać rzadką chorobę genetyczną

  • Tętnica na chipie pomaga przewidywać ryzyko udaru

  • Lek na zaparcia może poprawiać sprawność umysłową u osób z depresją

  • Globalna burza ogniowa mogła zakończyć erę dinozaurów

Rektor UG prof. Piotr Stepnowski (mk) Adam Warżawa

Prof. Stepnowski: zmiany demograficzne nie są dla uczelni zaskoczeniem

Zmiany demograficzne nie są dla uczelni zaskoczeniem – podkreślił rektor UG prof. Piotr Stepnowski. W rozmowie z PAP zaznacza, że mimo napływu tzw. podwójnego rocznika maturzystów, priorytetem pozostaje utrzymanie standardów dydaktycznych, co wymaga stabilnego modelu finansowania nauki na poziomie zbliżonym do średniej unijnej.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera