Fot. Adobe Stock

W GIG zainaugurowano studia podyplomowe dot. adaptacji kopalń do nowych funkcji

Nowe studia podyplomowe, mające kształcić kadry pod kątem adaptowania infrastruktury kopalń węgla kamiennego do nowych funkcji, zainaugurowano w sobotę w Głównym Instytucie Górnictwa - PIB. Przy przedsięwzięciu GIG współpracuje m.in. z Politechniką Śląską.

  • Zabrze, 13.01.2023. Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu, 13 bm. (ad) PAP/Zbigniew Meissner
    Technologia

    Śląskie/ Górnicze muzeum pracuje nad narzędziem AI do analizy dokumentów kopalnianych

    Nad narzędziem sztucznej inteligencji, które ma analizować historyczne dokumenty kopalń, pracuje Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu (MGW). Projekt, wsparty z programu Next Generation EU, to kontynuacja przedsięwzięć digitalizacji archiwów i obiektów.

  • Fot. Adobe Stock
    Technologia

    Naukowcy z GIG opracowali nową technologię produkcji kruszywa z odpadów

    Naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa (GIG) w Katowicach opracowali nową technologię wytwarzania kruszywa na potrzeby budownictwa drogowego, m.in. z żużla i popiołu. Metoda nie wymaga wypalania odpadów, dzięki czemu produkcja kruszywa jest mniej energochłonna i tańsza - podał Instytut.

  • Kominy hydrotermalne Lost City na obszarze polskiego obszaru licenycjnego na poszukiwania siarczków polimetalicznych, źródło: Smithsonian Magazine
    Ziemia

    Ekspert: Polska uczestniczy w wyścigu państw o dostęp do surowców oceanicznych

    Wyścig o dostęp do surowców oceanicznych jest regulowany przez Międzynarodową Organizację Dna Morskiego. "Czynniki naukowe i ekologiczne są traktowane priorytetowo, więc nie będzie możliwości przeprowadzania dzikiej eksploracji na wzór XIX-wiecznego górnictwa kopalnianego” – powiedział PAP dr Jakub Ciążela, geolog morski z Instytutu Nauk Geologicznych PAN.

  • Źródło: IGiG UPWr
    Ziemia

    System monitorowania deformacji powierzchni Ziemi wskaże osiadające tereny na Górnym Śląsku

    Specjalny system monitorowania deformacji powierzchni Ziemi opracowali geodeci z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Dzięki uzyskanym informacjom łatwiej będzie chronić zabytki, budynki i budowle na obszarach górniczych i pogórniczych na Górnym Śląsku - twierdzą wynalazcy.

  • fot. materiały prasowe, WAT
    Technologia

    Symulacje numeryczne na rzecz podziemnych kopalni

    Optymalnie planowanie tzw. strzelań w górnictwie podziemnym wymaga złożonych symulacji numerycznych. Nawet kilometr pod ziemią wierci się otwory, a w nich umieszcza i detonuje setki kilogramów emulsyjnych ładunków wybuchowych. W wydobywaniu bogactw naturalnych nie ma miejsca na brak precyzji obliczeniowej.

  • Fot. Fotolia
    Człowiek

    Górnictwo coraz większym zagrożeniem dla lasów Amazonii

    Brazylijski przemysł wydobywczy odpowiada już za 10 proc. całkowitego wylesiania puszczy amazońskiej – wynika z pierwszego badania poświęconego wpływowi górnictwa na największy las tropikalny świata.

  • Życie

    Naukowcy przygotowują projekt badania wpływu górnictwa na powierzchnię

    Wieloletni kompleksowy projekt badawczy mający zweryfikować i rozwinąć dotychczasową wiedzę przed wszystkim o wpływie górnictwa podziemnego na infrastrukturę na powierzchni przygotowują naukowcy z Głównego Instytutu Górnictwa i zabytkowej kopalni „Guido” w Zabrzu.

  • Foto: Fotolia

    Naukowcy poszukają nowych rozwiązań dla bezpieczeństwa w kopalniach

    We wrześniu Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ma ogłosić konkurs na realizację nowych projektów badawczych, których efekty mają poprawić bezpieczeństwo pracy w kopalniach. Naukowcy podejmą zagadnienia, na które zwrócono uwagę po jednej z górniczych katastrof.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera