12.02.2021. PAP/Leszek Szymański

Prof. Sobierajski: farmaceuci odgrywają istotną rolę w zachęcaniu Polaków do szczepień

Włączenie farmaceutów w szczepienia przeciw grypie przełożyło się na wyraźny wzrost wyszczepialności dorosłych w Polsce, a rosnące zaufanie pacjentów do farmaceutów, szczególnie po pandemii COVID-19, sprawiło, że apteki zaczęły odgrywać istotną rolę w działaniach profilaktycznych - mówi prof. Tomasz Sobierajski.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Polski lek biopodobny zarejestrowany przez FDA

    Certyfikację Amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) otrzymał opracowany w Polsce lek biopodobny do natalizumabu, przydatny m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Ekspertka: dążymy do opracowania polskiego leku w technologii RNA

    Do lecznictwa wkraczają kolejne leki opracowane na bazie RNA. Dążymy do opracowania również polskiego leku w tej technologii – powiedziała w czwartek Katarzyna Malik z Polpharmy.

  • Fot. Adobe Stock
    Popularyzacja

    Dlaczego lek jest w formie tabletki, kapsułki czy płynu - film w ramach cyklu edukacyjnego UMB

    Dlaczego dany lek jest w formie tabletki, kapsułki czy płynu - tłumaczą farmaceuci z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku w najnowszym filmie opublikowanych w cyklu edukacyjnym "Teraz już wiem". Projekt dofinansowany przez resort edukacji i nauki służy popularyzacji wiedzy.

  • 30.05.2022. Rektor PUM prof. dr hab. n. med. Bogusław Machaliński. PAP/Jerzy Muszyński

    Szczecin/ Rektor uniwersytetu medycznego: mamy ambicje, aby jak najszybciej stworzyć wytwórnię farmaceutyczną

    Mamy ambicje, aby stworzyć wytwórnię farmaceutyczną jak najszybciej. Jesteśmy ukierunkowani przede wszystkim na innowacyjność w medycynie – powiedział PAP rektor Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego (PUM) w Szczecinie prof. Bogusław Machaliński.

  • Fot. Tomasz Walów/UMW
    Zdrowie

    Wrocław/ Badanie możliwości sztucznego wzrostu korzenia tarczycy bajkalskiej

    Tarczycę bajkalską, stosowaną w przemyśle farmaceutycznym, naukowiec z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu będzie hodował bez użycia ziemi i przy mniejszym zużyciu wody. Chce też z korzenia rośliny pobierać wielokrotnie substancje lecznicze.

  • Fot. Adobe Stock
    Zdrowie

    Historycy i farmaceuci z Wrocławia odtwarzają staropolskie leki

    Preparaty medyczne i „leki ze staropolskiej apteki” odtwarzają i analizują we wspólnym projekcie badacze z Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Receptury znajdują w pamiętnikach, listach, diariuszach i prywatnych notatkach prowadzonych od XVI do XVIII w.

  • Fot. Fotolia
    Zdrowie

    Naukowcy apelują o zwiększenie środków na rozwój przemysłu farmaceutycznego w Polsce

    Poprawa bezpieczeństwa lekowego dzięki unijnym środkom z Krajowego Planu Odbudowy jest szansą dla rozwoju polskiego przemysłu farmaceutycznego i sprzyja modernizacji gospodarki – przekonują naukowcy z PAN i przedstawiciele nauk medycznych i chemicznych. Apelują oni o zwiększenie środków na rozwój przemysłu farmaceutycznego.

  • Fot. Fotolia

    Farmacja nowym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Opolskim

    Uniwersytet Opolski rozpoczął pierwszy nabór na farmację. Absolwenci 5,5 rocznych studiów magisterskich po uzyskaniu dyplomu zdobędą tytuł magistra farmacji i uprawnienia do wykonywania zawodu farmaceuty.

  • Źródło: Fotolia
    Wydarzenia

    Muzeum Farmacji z szansą na Nagrodę dla Europejskiego Muzeum Roku

    Stołeczne Muzeum Farmacji zostało nominowane do Nagrody dla Europejskiego Muzeum Roku. Wyróżnienie za najciekawsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania stosowane w muzeach przyznaje Europejskie Forum Muzeów. Finał konkursu zaplanowano na maj.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Ekspertki: najgroźniejsze kłamstwa medyczne ubierają się w kostium prawdy

  • Zdobywczyni grantu ERC: system prawny wymaga rekonstrukcji pod kątem kobiet i mniejszości

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • Wenezuela/ Amerykańscy sejsmolodzy: to najsilniejsze wstrząsy w regionie od ponad stu lat

  • Europejska fala upałów najgorętsza i najbardziej wilgotna w historii

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

25.06.2026. Astronauta ESA Sławosz Uznański-Wiśniewski podczas konferencji naukowej „Ekosystem kosmiczny rok po misji IGNIS” z okazji pierwszej rocznicy lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną, 25 bm. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. (mr) PAP/Radek Pietruszka

Uznański-Wiśniewski w rocznicę startu: jakby to było wczoraj

25 czerwca mija rok od startu misji kosmicznej z udziałem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego. Wspominając emocje, które mu wtedy towarzyszyły, astronauta przyznał, że pamięta je, jakby to było wczoraj. Wyraził też nadzieję, że swoimi kompetencjami i doświadczeniem będzie wspierał polski sektor kosmiczny.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera