Nauka dla Społeczeństwa

07.08.2022
PL EN
05.07.2013 aktualizacja 05.07.2013

W Poznaniu rozpoczął się kongres naukowy „Bezpieczny Świat”

Ponad 300 osób z całego świata weźmie udział w rozpoczętym w czwartek w Poznaniu kongresie naukowym „Bezpieczny Świat: zrozumienie - zaufanie - odpowiedzialność”. Podczas niego naukowcy będą rozmawiać o bezpieczeństwo w kontekście kilku wybranych dziedzin nauki.

„Bezpieczeństwo to temat aktualny ze względu na zagrożenia występujące na świecie. Będziemy rozmawiali o wpływie nauki na bezpieczeństwo, a także relacjach jakie zachodzą pomiędzy nauką a bezpieczeństwem. To duże wydarzenie naukowe z wieloma ciekawymi wykładami” - mówi w rozmowie z PAP prezes Stowarzyszenia Stypendystów Fundacji Aleksandra von Humboldta odpowiedzialny za program naukowy prof. Waldemar Pfeiffer.

Przez cztery dni ponad 50 naukowców wygłosi swoje referaty, które zostały podzielone na sferę prawno-polityczną, społeczno-socjalną i ekonomiczno-środowiskową. Podczas kongresu nie zostaną podjęte tematy związane z zagrożeniami terrorystycznymi, konfliktami militarnymi, a także zagrożeniami wynikającymi z katastrof środowiskowych.

„Każdy z naukowców przedstawi ze swojego punktu widzenia, a także reprezentowanej przez siebie dyscypliny naukowej problem bezpieczeństwa. Nie będziemy mówić o każdym rodzaju bezpieczeństwa. Chcemy skoncentrować się na dziedzinach naukowych, w których czujemy się dobrze. Dzięki temu wiemy, że zagadnienia podjęte na kongresie nas nie przerosną” - powiedział prof. Pfeiffer.

Na kongres swoje wykład przygotował m.in. były minister spraw zagranicznych prof. Adam Rotfeld. Dużym zainteresowaniem, zdaniem organizatorów, cieszyć się będzie odbywający się w ramach programu „Akademicki Poznań” referat laureata Nagrody Nobla prof. Erwin Nehera, który będzie poświęcony medycynie.

Gościem honorowym kongresu „Bezpieczny Świat: zrozumienie - zaufanie – odpowiedzialność” będzie pełnomocnik ds. współpracy niemiecko-polskiej w rządzie Angeli Merkel, minister Cornella Pieper. W kongresie udział wezmą ambasador Niemiec w Polsce Rudiger von Fritsch, a także rektorzy poznańskich uczelni.

Spotkanie odbędzie się pod patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i prezydenta Niemiec Joachima Gaucka.

Kongres potrwa do niedzieli.

PAP - Nauka w Polsce

mat/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2022