Stymulator rdzenia kręgowego kontra ból fantomowy

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Stymulator rdzenia kręgowego w połączeniu z czujnikiem w sztucznej stopie nie tylko poprawia równowagę i stabilność chodu u osób, które straciły stopę, ale także radykalnie zmniejsza ból fantomowy, który wydaje się pochodzić z brakującej kończyny – informuje pismo „Nature Biomedical Engineering”.

Badania (DOI: 10.1038/s41551-023-01153-8), które przeprowadził zespół prof. nadzw. Lee Fishera z University of Pittsburgh (USA) miały sprawdzić, czy stymulator rdzenia kręgowego poprawi mobilność pacjentów. To, że radykalnie (średnio aż o 70 proc.) zmniejszyły się także bóle fantomowe, zaskoczyło naukowców.

W małym badaniu wzięły udział trzy osoby. Każda z nich straciła stopę w wyniku urazu lub cukrzycy. Dzięki stymulacji rdzenia łatwiej utrzymywali równowagę na przykład na kołyszącej się platformie z zamkniętymi oczami i byli mniej narażeni na upadek.

Zastosowany system wykorzystuje czujniki nacisku umieszczone w podeszwie protetycznej stopy, które wysyłają impulsy elektryczne do wszczepionego w odcinku lędźwiowym kręgosłupa urządzenia stymulującego, przypominającego spaghetti. Naśladując działanie receptorów czuciowych, metoda dodaje protezom wrażenia dotykowe.

W USA jest około 2,7 miliona osób które z różnych przyczyn straciły kończynę. Większość po amputacji kończyn zgłasza bóle fantomowe, które zazwyczaj nie ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych. Fisher ma nadzieję, że nowa technologia będzie w stanie pomóc wielu z nich.

Na razie urządzenia wszczepiano na okres od jednego do trzech miesięcy. Kolejnym krokiem ma być sprawdzenie, jak spisują się w dłuższym czasie. Zdaniem naukowców, jeśli w kolejnych badaniach wszystko pójdzie dobrze, technologia będzie dostępna dla pacjentów w ciągu od pięciu do dziesięciu lat.(PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera