Dodane przez aslazak -

Jak działania człowieka wpływają na kondycję ekosystemów? Dlaczego utrata zasobów przyrodniczych nie jest już problemem moralnym czy ekologicznym, ale kwestią naszego „być, albo nie być”? Jakie są możliwości sankcji i zapobiegania takim katastrofom? O tym wszystkim rozmawiać będą eksperci podczas debaty pt. „Wojenna i cywilna degradacja środowiska”, organizowanej przez Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS (Centrum CeReClimEn UMCS) we współpracy z Instytutem Nauk Prawnych UMCS. Wybrane zostały dwa ekstremalne przykłady do oceny skutków degradacji środowiska: Ukraina i Syria w stanie wojny oraz skażona Odra.

W spotkaniu wezmą udział paneliści:

- prof. dr hab. Marek Kulik (UMCS)

- dr hab. Grzegorz Grzywaczewski, prof. UP (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

- dr hab. Radosław Pastuszko, prof. UMCS (UMCS)

- dr hab. Wojciech Pęczuła, prof. UP (Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie)

- dr Monika Żuchowska-Grzywacz (Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu)

Rok 2022, pierwszy po szalejącej na całym świecie pandemii Covid 19 miał przynieść powrót do życia bezpiecznego i stabilnego, odbudowę relacji społecznych, międzyludzkich i gospodarczych załamanych rygorystycznymi lockdownami. Rzeczywistość boleśnie zweryfikowała te oczekiwania” - mówi moderatorka i inicjatorka debaty, dr hab. Beata Jeżyńska, prof. UMCS, ekspert z zakresu prawa rolnego, ochrony zasobów naturalnych oraz agroprzedsiębiorczości. „Rok 2022 okazał się areną katastroficznych wydarzeń wywołanych przez człowieka. Najdrastyczniejsze z nich to wojna w Ukrainie oraz lawinowo postępujące zmiany klimatyczne i ekologiczne” - dodaje profesor, przytaczając Living Planet Raport 2022, z którego wynika, że potencjał biologiczny naszej planety, rozumiany jako zdolność jej ekosystemów do regeneracji, został krytycznie naruszony.

Zdaniem dra hab. Jana Chadama, prof. UMCS - dyrektora Centrum CeReClimEn UMCS, środowisko naukowe jest szczególnie zobowiązane do podejmowania działań na rzecz klimatu i środowiska. „Jesteśmy to winni naszym studentom i naszym dzieciom, nie możemy i nie chcemy być posądzani o bezczynność w czasie, gdy decyduje się los przyszłych pokoleń na Ziemi” - mówi profesor, przypominając o kluczowej roli edukacji w tym zakresie. „Właśnie dlatego Centrum Badań Zmian Klimatu i Środowiska UMCS, będące interdyscyplinarną platformą współpracy naukowców z różnych środowisk, bardzo chętnie włącza się w inicjatywy, służące temu celowi”.

Miejsce wydarzenia
Audytorium Centrum ECOTECH-COMPLEX UMCS (Lublin, ul. Głęboka 39)
Ważne dni
Off

Najpopularniejsze

  • 04.01.2020 PAP/Leszek Szymański

    Poniedziałkowe wybory rektora WUM nie odbyły się

  • Naukowcy sprawdzają, czy tramwaje mogą wspomóc miejską przyrodę

  • Minister nauki: przy malejącej liczbie studentów trzeba rozważać łączenie uczelni

  • Politechnika Opolska będzie kształcić specjalistów od wizerunku

  • Rektor WUM polecił dezaktywację systemu teleinformatycznego do głosowania w wyborach nowego rektora

  • Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

    Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

  • Kanada/ Pierwszy w Kanadzie zabieg terapii genowej u pacjenta z demencją

  • Kwantowy efekt może stanowić sposób na ochronę mózgu przed chorobami

  • Badanie brytyjskie: w wyborach ważny jest uśmiech

Fot. Adobe Stock

Ekspert: niektóre konie rozpoznają siebie w lustrze

Pewne zwierzęta mają rozwiniętą samoświadomość, ale trudno nam ją zmierzyć za pomocą prostego testu lustra. Podczas badania koni część z nich zachowała się w sposób, który sugerował, że rozpoznały siebie w lustrze - powiedział PAP dr Tomasz Smoleń z Katedry Kognitywistyki UJ.