Uczelnie i instytucje

Radom/ Uniwersytet przeznacza akademik dla uchodźców; deklaruje przyjęcie studentów z Ukrainy

26.10.2021. Budynek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu.  PAP/Piotr Polak
26.10.2021. Budynek Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu. PAP/Piotr Polak

Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny w Radomiu przeznaczy jeden ze swoich akademików dla ewentualnych uchodźców z Ukrainy. Władze uczelni zadeklarowały także przyjęcie ukraińskich studentów – poinformował w czwartek rzecznik prasowy uniwersytetu prof. Dariusz Trześniowski.

Rektor Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego (UTH) im. Kazimierza Pułaskiego w Radomiu prof. Sławomir Bukowski w komunikacie przesłanym mediom podkreślił, że senat oraz cała wspólnota akademicka z całą stanowczością potępiają "przemoc i agresję Rosji wobec Ukrainy – naszego sąsiada i przyjaciela".

"Wyrażamy pełną solidarność z całym narodem ukraińskim, a w szczególności z przedstawicielami Ukrainy będącymi członkami naszej wspólnoty akademickiej. Deklarujemy, że okażemy wszelką pomoc naszym studentom pochodzącym z Ukrainy oraz wszystkim potrzebującym pomocy obywatelom tego kraju" – zaznaczył rektor. "Drodzy Przyjaciele, nie jesteście w tym sami" – podkreślił prof. Bukowski.

Rzecznik UTH poinformował, że w chwili obecnej na radomskim uniwersytecie studiuje 28 studentów z Ukrainy. "Deklarujemy, że możemy ich przyjąć znacznie więcej, podobnie jak potencjalnych uchodźców z tego kraju. Przeznaczamy na ten cel jeden z naszych akademików" – zapowiedział prof. Trześniowski. Dodał, że UTH zawiesza "współpracę naukową i wymianę akademicką z państwem rosyjskim, które aktem agresji na Ukrainę wyklucza się ze społeczności międzynarodowej".(PAP)

Autorka: Ilona Pecka

ilp/ jann/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera