Pomorskie/ Zmarł były rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa | Nauka w Polsce

Pomorskie/ Zmarł były rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Andrzej Ceynowa

Fot. materiały prasowe

W wieku 69 lat zmarł prof. Andrzej Ceynowa – amerykanista, literaturoznawca, rektor Uniwersytetu Gdańskiego w latach 2002-2008.

Informację o śmierci naukowca przekazała w poniedziałek rzeczniczka uczelni Magdalena Nieczuja-Goniszewska.

"Zmarł wybitny organizator, wizjoner, zaangażowany całym sercem w działalność Uniwersytetu Gdańskiego. Prof. UG dr hab. Andrzej Ceynowa był wybitnym amerykanistą, zafascynowanym kognitywistyką, pasjonatem literatury, teatru, podróżnikiem i znakomitym znawcą muzyki klasycznej" – napisała rzeczniczka UG w komunikacie rozesłanym mediom.

Andrzej Ceynowa urodził 22 listopada 1951 w Gdańsku. Po zdaniu matury w 1969 r. rozpoczął studia w Instytucie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studia te ukończył w 1974 r., po czym rozpoczął pracę na stanowisku asystenta w Zakładzie Filologii Angielskiej Uniwersytetu Gdańskiego.

W 1978 r. uzyskał stopień naukowy doktora. W 1993 r, przedstawił rozprawę habilitacyjną "Sztuka czarnego teatru 1968–1982" i uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. W 1995 r. został mianowany na stanowisko profesora nadzwyczajnego UG. Wykładał m.in na w Yale University i George Washington University.

Jak podaje gedanopedia, był współtwórcą Ośrodka Badań nad Kulturą Amerykańską UG. Zajmował się zagadnieniami współczesnego dramatu i teatru amerykańskiego( głównie afroamerykańskiego).

Był też dwukrotnym stypendystą Fundacji Fulbrighta, prezesem Gdańskiego Oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, członkiem zarządu Gdańskiego Towarzystwa Naukowego, przewodniczącym Rady Rektorów Województwa Pomorskiego. W latach 2001-2002 był wiceprzewodniczącym Komisji Edukacji Europejskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej.

W 2002 r. został wybrany na stanowisko rektora Uniwersytetu Gdańskiego, które zajmował do 2008 roku. Dzięki jego staraniom na terenie kampusu w Oliwie powstały nowe gmachy Wydziału Nauk Społecznych, Biblioteki Głównej, Neofilologii i siedziba nowego rektoratu.

Przez osiem kolejnych lat (do września 2016 r.) pełnił funkcję dziekana Wydziału Filologicznego UG, przyczyniając się do rozwoju badań naukowych i do poszerzania oferty dydaktycznej wydziału i całej uczelni.

"Żegnamy niezwykłego człowieka – pełnego temperamentu, pasji, życzliwości, któremu zawsze na sercu leżały sprawy Uniwersytetu, ale też regionu i kraju. Żegnamy Nauczyciela i Przyjaciela wielu z nas. Rodzinie Zmarłego składamy wyrazy głębokiego współczucia" – przekazała Nieczuja-Goniszewska. (PAP)

Autor: Anna Wydorska

anm/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Zmarł językoznawca prof. Władysław Miodunka

  • 29.01.2020 PAP/Adam Warżawa

    Prof. Michał Markuszewski został rektorem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera