Nauka dla Społeczeństwa

15.04.2024
PL EN
19.03.2024 aktualizacja 19.03.2024

Olga Tokarczuk doktorem honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego

18.03.2024. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (C), rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (L) i dziekan wydziału filologicznego UG prof. Urszula Patocka-Sigłowy (L) podczas uroczystego nadania Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa uczelni w Dworze Artusa w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa 18.03.2024. Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk (C), rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. dr hab. Piotr Stepnowski (L) i dziekan wydziału filologicznego UG prof. Urszula Patocka-Sigłowy (L) podczas uroczystego nadania Oldze Tokarczuk tytułu doktora honoris causa uczelni w Dworze Artusa w Gdańsku. PAP/Adam Warżawa

Laureatka Literackiej Nagrody Nobla Olga Tokarczuk otrzymała doktorat honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego. Uroczystość nadania tytułu odbyła się w poniedziałek w Dworze Artusa w Gdańsku w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu uczelni.

Laudację wygłosiła prof. Małgorzata Książek-Czermińska, która podkreśliła, że czytelnicy wracają myślami do książek Tokarczuk z "nadzieją, że dzięki kolejnym spotkaniom znajdą w nich coś nie dostrzeżonego wcześniej a ważnego dla zrozumienia ludzkiej egzystencji, dla zrozumienia nas samych i świata".

Dodała, że po książki Tokarczuk sięga się również z nadzieją, że "zostanie pobudzona nasza ciekawość, dotkniemy jakiejś tajemnicy, zajrzymy w głąb rzeczywistości i nadrzeczywistości, której istnienie przeczuwam".

Podkreśliła, że można nie zgadzać się z odpowiedziami Olgi Tokarczuk, ale na pewno warto zadawać sobie pytania, które ona stawia. Omówiła także obecne w twórczości noblistki wątki, które pośrednio odnoszą się do "gdańskiego ducha".

Minister Nauki Dariusz Wieczorek w liście do Tokarczuk i zebranych napisał, że władze gdańskiej uczelni, honorując ją najwyższą godnością akademicką, wyróżniły nie tylko jedną z najwybitniejszych przedstawicielek światowej literatury najnowszej, lecz także osobę zaangażowaną w działania na rzecz promocji polskiej kultury, ochrony praw człowieka oraz ochrony środowiska. "Jestem pod ogromnym wrażeniem pani twórczości, wśród której ważne miejsce zajmują powieści i eseje tłumaczone na wiele języków i wielokrotnie nagradzane w Polsce, a także na świecie" - wyjaśnił.

Przypomniał, że Tokarczuk otrzymała tytuł doktora honorowego już pięciokrotnie. "Nie dziwi fakt, że pani dokonania artystyczne znalazły uznanie wśród polskiej i światowej społeczności akademickiej" - dodał.

Tokarczuk w swoim - prawie godzinnym wykładzie - przytoczyła m.in. fragment książki Tomasza Manna "Czarodziejska góra", odnoszący się do garbatej kelnerki o imieniu Emerencja.

Tytuł doktora honorowego UG został przyznany Tokarczuk przez Senat uczelni na wniosek Rady Wydziału Filologicznego za "jej twórczość literacką oraz działalność kulturalną i społeczną".

Olga Tokarczuk urodziła się 29 stycznia 1962 roku. W 1987 roku ukończyła studia na Wydziale Psychologii UW. Jest uznawana za jedną z najwybitniejszych przedstawicielek literatury najnowszej w kraju i za granicą. W swoim dorobku ma m.in.: powieści, zbiory esejów, tom poetycki i scenariusze filmowe. Jest laureatką Nagrody Bookera za "Biegunów" (2018) oraz dwukrotną laureatką Nagrody Literackiej NIKE za książki: "Bieguni" (2008) i "Księgi Jakubowe" (2015). W 2019 roku Akademia Szwedzka i Fundacja Noblowska doceniły wyobraźnię narracyjną Olgi Tokarczuk i przyznały jej Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok.(PAP)

Piotr Mirowicz

pm/ pat/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024