Ryby też bywają altruistyczne

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W sytuacji, kiedy mamy do wyboru samotne zjedzenie pysznego posiłku lub podzielenie się nim z bliskimi, potrzeba dobrej wymówki, by wybrać tę pierwszą opcję. Okazuje się, że ryby również mają podobną skłonność do dbania o inne osobniki.

Naukowcy z Osaka City University jako pierwsi wykazali właśnie altruistyczne inklinacje wśród ryb poprzez serię zadań związanych z wyborem prospołecznym. Badacze postawili samce pielęgnicy zebry przed dwoma wyborami: antyspołeczną opcją zachowania pożywienia dla siebie i prospołeczną możliwością otrzymania jedzenia dla siebie i drugiego osobnika.

Ryby uczestniczące w eksperymencie umieszczono w akwarium i pokazano im osobniki umieszczone w innym zbiorniku. Kiedy była w nim partnerka, z którą badany samiec posiadał potomstwo, ryby dokonywały prospołecznego wyboru, a w efekcie oba osobniki otrzymywały pokarm. Z kolei kiedy w drugim akwarium nie było żadnego zwierzęcia, badany samiec nie wykazywał preferencji ani do opcji prospołecznej, ani antyspołecznej.

Dla zrozumienia, jak kontekst społeczny wpływa na rybie wybory, zespół zamienił partnerki na inne samce lub samice, których badane ryby wcześniej nie widziały. Zaobserwowano, że uczestnicy eksperymentu nie byli skłonni dzielić się pożywieniem z rywalizującym z nimi samcami, ale nie miały nic przeciwko nakarmieniu nieznanej samicy - jakby to była ich własna partnerka. W kolejnej próbie w pobliżu eksperymentalnego zbiornika postawiono także akwarium z partnerką samca. Co ciekawe, w jej obecności samiec nie był już taki skory do karmienia nieznanej samicy.

„W rezultacie można powiedzieć, że pielęgnice zebry właściwie odróżniają swoje partnerki, nieznane samice oraz samców-rywali i zmieniają swoje decyzje w zależności od sytuacji” - powiedział szef zespołu dr. Shun Satoh.

Wyniki prób odzwierciedlają podobne eksperymenty z udziałem naczelnych. Jest to jednak pierwszy przypadek, kiedy zaobserwowano takie zachowania u ryb. Naukowcy - poprzez kolejne eksperymenty - chcą się dowiedzieć, czy ryby rzeczywiście mają kompetencje psychospołeczne i w jaki sposób ich mózgi wyewoluowały w tym kierunku. Może się okazać, że pochodzenie takiej potrzeby troski wiąże ludzi z dawnymi przodkami, a nawet sięga dalej – do ryb. (PAP)

mrt/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera