Sztuczna inteligencja bliska rozwiązania zagadki białek

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

System sztucznej inteligencji AlphaFold opracowany przez brytyjską firmę DeepMind pozwala, w większości przypadków, precyzyjnie ustalić, jaki kształt przybierze białko w oparciu o sekwencję jego aminokwasów - dowiodły wyniki konkursu CASP 14, w którym rywalizują pomysłodawcy metod ustalania budowy białek.

Życie w znanej nam postaci jest możliwe dzięki współdziałaniu różnorodnych białek. Enzymy przeprowadzają reakcje chemiczne, przeciwciała bronią przed zakażeniem, hormony pozwalają regulować działanie organizmu. Kształt, jaki przybiera cząsteczka białka określa jego biologiczną aktywność - na przykład to, jak reaguje na leki. Również białko na powierzchni koronawirusa "otwiera mu drogę" do zakażania komórki, działając na jej receptor będący białkiem o odpowiednim kształcie.

Zaburzenia budowy białek mogą być przyczyną chorób. Ludzki organizm wytwarza dziesiątki tysięcy białek. W naturze występują ich miliardy, a poznanie każdej może wymagać lat pracy.

Wykonujący symulacje budowy białek system AlphaFold w dwóch trzecich przypadków jest w stanie uzyskać wyniki odpowiadające uzyskanym konwencjonalnymi (kosztownymi i czasochłonnymi) metodami w warunkach laboratoryjnych. Przykładem takiej metody może być krystalografia rentgenowska: trzeba najpierw uzyskać kryształ białka, a potem na podstawie wzorów powstałych po przepuszczeniu przez ten kryształ promieni rentgenowskich rozszyfrować strukturę cząsteczek.

Budowy cząsteczek nie da się obliczyć na podstawie praw fizyki - są zbyt skomplikowane. Rozwiązaniem okazała się więc dopiero sztuczna inteligencja, do której uczenia wykorzystano wiadomości dotyczące znanej budowy białek oraz aminokwasów, z których one się składają.

Na razie uzyskane wyniki trzeba wciąż konfrontować z rezultatami konwencjonalnych eksperymentów, jednak w przyszłości metoda powinna stać się jeszcze dokładniejsza. Pozwoli to skuteczniej poszukiwać leków na przykład na choroby neurodegeneracyjne czy nowotwory. (PAP)

Autor: Paweł Wernicki

pmw/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera