WMO: 2019 był drugim najgorętszym rokiem w historii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Rok 2019 był drugim najgorętszym od 1850 roku, kiedy rozpoczęto pomiary temperatur - poinformowała w środę Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO). Dodała, że wysokie temperatury mogą powodować występowanie ekstremalnych zjawisk pogodowych w kolejnych latach.

Organizacja z siedzibą w Genewie zebrała dane o temperaturach z kilku źródeł, m.in. z NASA oraz amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej.

Z raportu WMO wynika, że średnia temperatura w 2019 roku była o 1,1 stopnia C wyższa niż w latach 1850-1900, czyli w przedziale, którego używa się jako przykładu temperatur w okresie preindustrialnym.

"Niestety spodziewamy się częstszego występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych w 2020 roku i kolejnych dekadach" - powiedział sekretarz generalny WMO Petteri Taalas. "2019 rok był najgorętszym i najbardziej suchym w Australii od czasu rozpoczęcia pomiarów" - stwierdził i dodał, że właśnie to przyczyniło się do rozprzestrzenienia pożarów lasów w tym kraju.

WMO podała także, że średnie temperatury na świecie w ostatnich pięciu i dziesięciu latach były najwyższe w historii i dodała, że od lat 80. XX wieku każda kolejna dekada była cieplejsza niż poprzednia. Zdaniem organizacji, ten trend się nie zmieni.

WMO ostrzegała też, że jeżeli nie zostaną wprowadzone żadne środki, które pozwolą powstrzymać wzrost emisji dwutlenku węgla, należy się spodziewać podniesienia temperatur o 3-5 stopni C przed końcem tego stulecia.

Najcieplejszym rokiem był dotąd 2016. Średnia temperatura była wówczas wyższa o 1,2 stopnia C od temperatury w okresie preindustrialnym. (PAP)

kib/ ap/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Nowa szczepionka skuteczna przeciwko koronawirusom, które jeszcze nawet nie powstały

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Hubble’a poluje na małe planetoidy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera