Uczelnie i instytucje

Śląskie/ Porozumienie samorządu województwa i UŚ ws. studiów wiedzy o regionie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Samorząd woj. śląskiego i Uniwersytet Śląski zawarły porozumienie w sprawie podyplomowych studiów z wiedzy o regionie. Jego celem jest określenie zasad współpracy, a w szczególności kontynuacji wsparcia finansowego dla nauczycieli, którzy wybrali ten kierunek.

W czwartkowym podpisaniu umowy uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski oraz rektor UŚ prof. Andrzej Kowalczyk. Studia wiedzy o regionie katowicka uczelnia zainaugurowała w ubiegłym roku.

„Ten pomysł się sprawdził. Tożsamość regionalna jest dla nas niezwykle ważna i warto przekazywać ją kolejnym pokoleniom. Chcemy więc kontynuować współpracę, rozszerzać ją i dbać o ten istotny akcent regionalny w kształceniu nauczycieli i wszystkich zainteresowanych poszerzaniem wiedzy w tym zakresie” – podkreślał marszałek Chełstowski. Uchwałę o zawarcia porozumienia z UŚ zarząd województwa podjął 5 czerwca.

Prof. Kowalczyk, dziękując samorządowi za współpracę, zaznaczył, że misją UŚ jest „edukacja dla regionu i o regionie”. „Duża część naszych absolwentów to nauczyciele, samorządowcy, przedsiębiorcy, którzy pracują w naszym regionie, ta wiedza im się należy, a jej przekazywanie jest naszą powinnością. Wierzę, że te studia będą cieszyć się dużym zainteresowaniem” – mówił rektor.

Porozumienie dotyczy długofalowej współpracy w zakresie prowadzenia studiów i gwarantuje dofinansowanie dla uczestniczących w zajęciach nauczycieli uczących w szkołach na terenie woj. śląskiego.

Jak zaznaczają przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, podyplomowe studia z wiedzy o regionie podkreślają wagę edukacji regionalnej, pogłębiania wiedzy o Śląsku, o śląskich tradycjach i obyczajach.

Podyplomowe studia o regionie UŚ zainaugurował w ubiegłym roku. Adresowane są do wszystkich zainteresowanych problematyką regionalną - zwłaszcza do nauczycieli, ale też do osób związanych z promowaniem kultury w regionie.

Program studiów zawiera elementy m.in. językoznawstwa, kulturoznawstwa, historii, socjologii, geografii i przyrody w zakresie wiedzy o województwie śląskim i o Śląsku jako o regionie. Po zakończeniu studiów absolwenci uzyskują niezbędne kompetencje do realizacji programu edukacji regionalnej w szkołach oraz instytucjach kultury. Zgodnie założeniami organizatorów, studia nie ograniczają się do murów uczelni. Wiele zajęć jest organizowanych w terenie – w miejscach ważnych dla kultury regionu.

Studia są płatne, ale nauczyciele, wytypowani na studia przez swoje szkoły i gminy, płacą tylko jedną trzecią tej kwoty. Pozostałe środki pochodzą z Urzędu Marszałkowskiego Woj. Śląskiego i gmin. Pomysł podzielenia kosztów studiów na samorząd województwa, organ prowadzący szkołę, w której nauczyciel pracuje oraz samego nauczyciela to pierwszy tego typu mechanizm wsparcia w kraju – zaznacza Urząd Marszałkowski. W ubiegłym roku skorzystało z niego 53 nauczycieli.

Podyplomowe studia z wiedzy o regionie zastąpiły interdyscyplinarne studia śląskie, uruchomione na UŚ w 2015 r. Ponieważ studia na nim podjęły tylko nieliczne osoby, uczelnia w porozumieniu m.in. z samorządem województwa zamknęła ten kierunek i w zamian przygotowała studia podyplomowe.

PAP - Nauka w Polsce, Krzysztof Konopka

kon/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera