Prezydent Duda w Reno w USA obejrzał testy dronów

Prezydent RP Andrzej Duda (C) obserwuje pokaz testu polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa na Stead Airport w Reno. Obok Chris Walach (centrum-P) z NIAS. Fot. PAP/Radek Pietruszka 15.06.2019
Prezydent RP Andrzej Duda (C) obserwuje pokaz testu polskiego drona MOSUPS, stworzonego przez konsorcjum, którego liderem jest warszawski Instytut Lotnictwa na Stead Airport w Reno. Obok Chris Walach (centrum-P) z NIAS. Fot. PAP/Radek Pietruszka 15.06.2019

Technologie, które umożliwią dronom wykrywanie się nawzajem, komunikację i unikanie kolizji, i to w środku miasta, testują inżynierowie z USA przy udziale Polaków. Prezydent Andrzej Duda obejrzał takie manewry w sobotę w Reno w stanie Nevada.

Testy dronów w terenie zurbanizowanym, które w Reno obejrzał prezydent, są częścią projektu NIAS-NASA-ILOT - największego amerykańsko-polskiego projektu testowania bezzałogowych statków powietrznych. Sieć Badawcza Łukasiewicz–Instytut Lotnictwa (ILOT) jest – jak poinformowano na stronie instytutu - jedyną zagraniczną instytucją zaproszoną do udziału w amerykańskich manewrach. W testach bierze udział m.in. dron opracowywany w ILOT.

Testy mają na celu wdrożenie nowych technologii umożliwiających jednoczesne poruszanie się po terenie zurbanizowanym większej liczby takich urządzeń w sposób, który nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców miasta czy ruchu powietrznego. Testowane technologie mają też zagwarantować, że maszyny te nie będą się ze sobą zderzały, będą się ze sobą komunikowały i współpracowały. Ważnym elementem jest też system bezpiecznego lądowania, nad którym pracują już Amerykanie.

Zanim drony rozpoczną pracę w warunkach miejskich, konieczne są testy; do takich testów zostali zaproszeni polscy inżynierowie. Na stronie ILOT poinformowano, że testy koordynuje jeden z ośrodków NASA - Centrum Badawcze im. Josepha Amesa (NASA Ames Research Center) we współpracy z Nevada Institute of Autonomous Systems (NIAS) oraz Federalną Administracją Lotnictwa (FAA). W testach biorą udział instytucje akademicko-naukowe oraz znaczące światowe firmy działające na rynku dronowym.

Andrzej Duda otworzył też w sobotę Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie. W Muzeum Sztuki w Reno prezydent odebrał akt gubernatora Nevady ustanawiający Polski Tydzień Biznesu i Innowacji w Nevadzie.

W InNEVation Center w Reno prezydent spotkał się ponadto z przedstawicielami start-upów biorącymi udział w Tygodniu Polskiego Biznesu w Nevadzie.

Z Reno Marzena Kozłowska (PAP)

mzk/ bjn/ kar/ mmu/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera