Wydry europejskie gustują w płazach

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Wydry europejskie zwykle żywią się rybami, ale znajdujące się w zapaści płazy również są częścią ich diety, kiedy brakuje ryb. Naukowcy zidentyfikowali kości płazów w odchodach wydr w południowych Włoszech, aby określić, w jakich gatunkach drapieżniki gustują.

W ramach badania opisanego w „Mammal Review” przejrzano też 64 analizy diety wydr. Średnio 12 proc. ofiar stanowiły płazy. Poziom drapieżnictwa wzrastał razem z długością geograficzną i był najwyższy zimą i wiosną w regionie Alp. Wydry zjadają 28 gatunków płazów (35 proc. europejskich gatunków tych zwierząt).

W swoich analizach w południowych Włoszech naukowcy zidentyfikowali 355 pożartych osobników należących do co najmniej siedmiu taksonów płazów. Okazało się też, że kiedy wydry polują na ropuchy i żaby, wolą głośne samce niż ciche samice.

Odkrycia sugerują, że płazy są istotniejszą częścią wydrzego jadłospisu, niż do tej pory się wydawało. Podczas gdy ten fakt może stanowić zagrożenie dla małych, endemicznych populacji płazów, to ich światowy zanik może mieć też konsekwencje dla przetrwania wydr. Zasoby pożywienia w postaci ryb również są zagrożone z powodu przełowienia i zanieczyszczeń.

„Wiedzieliśmy, że płazy mogą być głównym pożywieniem dla wydr w obszarze śródziemnomorskim, ale osobiście byłem zaskoczony, jak różnorodne jest to źródło pokarmu” - powiedział współautor badania dr Alessandro Balestrieri z włoskiego Uniwersytetu w Mediolanie. (PAP)

mrt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera