Bunt w architekturze na 10-lecie koła studentów architektury PŁ | Nauka w Polsce

Bunt w architekturze na 10-lecie koła studentów architektury PŁ

Fot. materiały prasowe

Bunt w architekturze będzie tematem przewodnim konferencji „10 Kątów’”, którą z okazji 10-lecia istnienia organizuje w dniach 23-25 maja na Politechnice Łódzkiej (PŁ) Koło Studentów Architektury „Kąt”.

W ramach wydarzenia zaplanowano wystawy, wykłady i panele dyskusyjne z udziałem uznanych w Polsce i na świecie architektów – zapowiada rzeczniczka PŁ Ewa Chojnacka.

Na zaproszenie studentów architektury PŁ przyjadą do Łodzi uznani architekci: Przemo Łukasik, pracujący nad rewitalizacją łódzkiej tkalni Scheiblera, Jerzy Szczepanik-Dzikowski - współzałożyciel JEMS Architekci, Jakub Szczęsny - autor Domu Kereta, a także Zvi Hecker, pracujący w Berlinie polsko-izraelski dekonstruktywista.

Pojawić się mają również architekci wnętrz: Adam Pulwicki - PULVA, Katarzyna Kuo-Stolarska - KUOO Architekcts, a także Hanka Bajer Sokół oraz Paweł Sokół z Exit Design.

"W ramach działalności naszego koła zorganizowaliśmy już wiele spotkań, jednak tym razem skala wydarzenia jest o wiele większa. Jesteśmy szczęśliwi, że tak uznane w polskiej i światowej architekturze osobowości przyjęły nasze zaproszenie i przyjadą do Łodzi" - mówi przewodnicząca KN "Kąt", Joanna Kurnyta.

Hasłem przewodnim imprezy jest bunt oraz indywidualność i swoisty dialog pomiędzy tymi zjawiskami. Jak podkreśla Aleksander Tylman z "Kąta", bunt jest tematem odwiecznie przewijającym się w różnych dziedzinach kultury, także w architekturze.

"Kolejne style są zwykle z założenia zaprzeczeniem poprzednich, a młodsze pokolenie architektów chce działać inaczej, niż poprzednicy. Czy bunt jest wartością pozytywną, czy negatywną, co może wyniknąć z burzenia wzorców, a co z ich powielania? O tym będziemy rozmawiać z naszymi gośćmi, architektami z różnych pokoleń i o różnych, czasem przeciwstawnych podejściach do projektowania" - dodał Tylman.

Imprezę zainauguruje 23 maja w Zatoce Sportu PŁ wystawa prezentująca prace absolwentów architektury oraz architektury wnętrz łódzkiej uczelni z rocznika 2017/2018.

Następnego dnia zaplanowano panele dyskusyjne o buncie w architekturze, które poprowadzą duety - Jakub Szczęsny/Tomasz Konior i Przemo Łukasik/Jerzy Szczepanik-Dzikowski. Nie zabraknie też wspomnień byłych członków koła naukowego "Kąt", a dzień zakończy wykład honorowego gościa imprezy - Zvi Heckera.

W ostatnim dniu wydarzenia w Instytucie Architektury i Urbanistyki zaplanowano wystawę "Nieistniejące", na której pokazane zostaną modele 3D budynków, które zniknęły już z krajobrazu Łodzi.

W panelach dyskusyjnych wezmą udział architekci związani z Łodzią - Igor Galas, Jerzy Lutomski, Andrzej Owczarek, Mateusz Kuo-Stolarski i urbanista Paweł Jaworski. Konferencję zakończy prezentacja projektów rewitalizacji Wójtowskiego Młyna.

Więcej informacji nt. wydarzenia można znaleźć na stronie https://www.facebook.com/czerwonepufy/. (PAP)

szu/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Źródło: materiały prasowe organizatorów

    Debaty i wystawa z okazji 90. rocznicy śmierci Marii Skłodowskiej-Curie

  • Warszawa, 14.02.2024. Dyrektor NCN Krzysztof Jóźwiak podczas konferencji prasowej nt. przyszłości NCN w siedzibie MNiSW (jm) PAP/Piotr Nowak

    Prof. Krzysztof Jóźwiak i system grantowy - w kolejnym spotkaniu z cyklu "Co tam PANie w polityce (naukowej)?"

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera