Historia i kultura

Na krakowskim rynku znaleziono XIV-wieczne zabawki

Dziecięce zabawki z XIV wieku, w tym miniaturowy drewniany miecz, znaleźli archeolodzy podczas prac badawczych na remontowanym Rynku Głównym w Krakowie.

MIECZ I GŁOWA KONIA

Wśród znalezisk są także kości do gry, paciorek wykonany z półszlachetnego kamienia (karneolu) oraz fragmenty drewnianych i glinianych naczyń. Gliniane naczynia o metaliczno-srebrzystej powierzchni miały naśladować naczynia srebrne lub miedziane. Prawdopodobnie były one importowane z Kijowa.

\"Szczególnie cenny jest drewniany miecz-zabawka z ok. 1320 r. Znaleźliśmy też fragmenty dwóch XIV-wiecznych ceramicznych figurek: głowę konia, która może być częścią kompletu szachów lub zabawki oraz głowę przypominającą satyra albo diabła, która być może była częścią jakiegoś naczynia\" - powiedział w czwartek PAP Emil Zaitz z Muzeum Archeologicznego w Krakowiehttp://www.ma.krakow.pl/.

Podczas prac tuż przy Sukiennicach naukowcy odkryli pozostałości dwóch średniowiecznych kramów, między którymi biegła uliczka szerokości 1,5 m. Właśnie tam znajdują teraz różne cenne przedmioty.

4,5 METRA POD PŁYTĄ

Prace archeologiczne są prowadzone równolegle z przebudową płyty Rynku Głównego. Badacze dotarli do powierzchni Rynku sprzed ponad 700 lat, czyli z okresu lokacji Krakowa. Od tego czasu płyta Rynku podniosła się o 4,5 metra.

Do tej pory badacze natrafili m.in. na skórzany relikwiarz z ornamentem, dwie srebrne monety z XIV wieku, w tym srebrny denar Władysława Łokietka oraz kilkadziesiąt miniaturowych kostek do gry. Wszystkie znaleziska trafią do kolekcji Muzeum Historycznego Krakowa. Prace wykopaliskowe mają się zakończyć w najbliższą niedzielę.

PAP - Nauka w Polsce, Małgorzata Wosion-Czoba

14 października 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera