Najstarsi Słowianie na teren polskich Karpat przybyli na przełomie V i VI w. | Nauka w Polsce
Historia i kultura

Najstarsi Słowianie na teren polskich Karpat przybyli na przełomie V i VI w.

Na przełomie V i VI w., a więc kilka stuleci wcześniej niż sądzono do połowy XX w., na teren polskich Karpat przybyli najstarsi Słowianie - mówiono w środę na międzynarodowej konferencji archeologicznej w Krośnie. Co więcej, Słowianie dotarli na te tereny z dzisiejszej Ukrainy, a nie, jak wcześniej sądzono, z północy.

UKRAIŃSKA KOLEBKA

\"Do połowy minionego stulecia, opierając się na późnych danych historycznych, wyobrażano sobie, że osadnictwo w Karpatach zaczęło się ok. XI lub może nawet XII wieku. Stopniowo, dolinami większych rzek +ściekało+ jakby od góry, od północy, ku głównemu masywowi. Okazuje się, że było inaczej\" - mówi profesor uniwersytetów Rzeszowskiego http://www.univ.rzeszow.pl/ i Jagiellońskiego http://www.uj.edu.pl Michał Parczewski.

W Karpatach osadnicy byli już w VI, a może nawet w samym końcu V stulecia. \"Ci osadnicy to są najstarsi Słowianie na ziemiach polskich. Wszystko na to wskazuje, że ich prakolebka znajduje się na terenach dzisiejszej Ukrainy. Stamtąd właśnie pierwsze nurty kolonizacji słowiańskiej docierały na ten teren\" - podkreśla Parczewski.

Jego zdaniem, takie wnioski są możliwe dzięki \"poważniejszym badaniom archeologicznym w ostatnim półwieczu w Karpatach\". Wczesnośredniowieczne osady położone były głównie w dorzeczu lub dolinie Sanu.

\"Takich miejsc w Bieszczadach, Beskidzie Niskim oraz na pogórzach Dynowskim i Przemyskim jest około tysiąca, a co roku odkrywamy kolejne osady\" - zwraca uwagę archeolog.

***

Tematem dwudniowej konferencji naukowej w Muzeum Podkarpackim http://www.muzeum.krosno.pl/ w Krośnie, w której biorą udział archeolodzy z Polski, Słowacji i Ukrainy, jest wczesne średniowiecze w polskich Karpatach. Konferencja zakończy się w czwartek.

PAP - Nauka w Polsce, Alfred Kyc

18 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera