IV Europejskie Dni Oszczędzania Energii we Wrocławiu

Uszczelniając okna czy montując ekrany aluminiowe za grzejnikami można zaoszczędzić do 25 proc. energii cieplnej. Na temat oszczędzania energii cieplnej i elektrycznej dyskutują uczestnicy IV Europejskich Dni Oszczędzania Energii (szczegóły na stronie Cieplej.pl http://www.cieplej.pl/, które trwają od wtorku we Wrocławiu.

NA SŁOMĘ I NA WIERZBĘ

Można przecież, zwraca uwagę prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Agnieszka Cena, nieco mniej ogrzewać mieszkanie i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na inne cele.

Specjalistka zachęca do ocieplania okien, montowania ekranów aluminiowych za grzejnikami oraz rozważnego korzystania z energii elektrycznej.

\"Zamiast zapalonych wszystkich żarówek w domu można oświetlać mieszkanie dwiema\" - przekonuje.

Wrocławskie spotkanie zostało zorganizowane z myślą o wszystkich, którzy są zainteresowani oszczędzaniem energii elektrycznej i cieplnej - osobach prywatnych, inwestorach i gminach.

Poruszane są m.in. zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii i ich wykorzystaniem w Europie oraz oszczędnym gospodarowaniem energią w mieszkaniu.

Podczas Dni można też wysłuchać wykładów na temat budownictwa zrównoważonego oraz budynków pasywnych, czyli takich, które są tak dobrze ocieplone i uszczelnione, że praktycznie nie trzeba ich ogrzewać lub są ogrzewane w minimalnym stopniu. Najwięcej tego typu domów w Europie budują Niemcy.

W imprezie biorą udział specjaliści z Francji i Niemiec, którzy relacjonują, jak w ich krajach oszczędza się energię i jak można korzystać ze środków unijnych przy budowaniu np. kotłowni na słomę lub tworzeniu plantacji wierzby krzewiastej. Drzewo to zostało uznane za roślinę energetyczną. Wykorzystuje się je m.in. właśnie w kotłowniach.

Dni potrwają do soboty.

PAP - Nauka w Polsce, Urszula Małecka

24 listopada 2004

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 06.05.2024. Rektor PG prof. Krzysztof Wilde (P), pierwszy wiceprezes firmy Bechtel Ramesh Balasubramanian (C) oraz prezes Bechtel Polska Leszek Hołda (L) na podpisaniu porozumienia o współpracy Politechniki Gdańskiej z amerykańskim koncernem budowlanym Bechtel w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej. PAP/Marcin Gadoms

    Politechnika Gdańska i Bechtel będą współpracowały m.in. w zakresie energetyki jądrowej

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera