Awaria polskiego spektrometru utrudnia badania atmosfery Marsa

Awaria przyrządu PFS (Planetary Fourier Spectrometer), zainstalowanego w sondzie Mars-Express,  wymusiła zmianę programu badań atmosfery Marsa. Trwają próby reanimacji instrumentu, ale szanse na ponowne jego uruchomienie są małe.

"Badania Marsa przy wykorzystaniu danych z PFS  są oczywiście kontynuowane, choć przyrząd  w tej chwili już niestety nie działa" - Maria Blecka z Centrum Badań Kosmicznych PAN, która wraz z międzynarodowym zespołem naukowców uczestniczy w opracowywaniu danych z PFS. - "Rozpoczęliśmy interpretację danych pochodzących z innego przyrządu znajdującego się w sondzie Mars-Express, a mianowicie spektrometru  OMEGA, pracującego w zakresie od 0,4 do 6,0 mikronów" - dodaje . Trwa kalibracja ponad 10 000  istniejących  widm. Niektóre z nich można pomyślnie interpretować, inne natomiast ciągle wymagają "oczyszczenia". Dotyczy to w szczególnosci krotkofalowego kanalu spektrometru.

"Nadal zajmujemy sie interpretacja +zapylonych+ widm tzn. takich, w
których można zauwazyć wpływ pyłu i chmur. W wielu rejonach Marsa, np. nad wulkanami, stwierdziliśmy obecność chmur lodowych, co ma istotne znaczenie dla badań klimatologicznych. Jesteśmy w końcowej fazie opracowania  metody uzyskiwania wysokościowych profili temperatury w atmosferze Marsa" - wyjaśniła dr Blecka.

"Na razie, stosując  modelowanie, zajmujemy się badaniem  wpływu stopnia
zapylenia atmosfery marsjańskiej na kształt mierzonych widm. Pozwoli to później określić cechy optyczne pyłu w zakresie widzialnym i w
ultrafiolecie, a w konsekwencji - powiedzieć coś na temat jego mineralogii" -
dodalje.

PAP - Nauka w Polsce, Andrzej Markert

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

  • Teleskop Webba sfotografował Koński Łeb

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera