Włochy/ Badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci

Fot. PAP/EPA/ ALESSANDRO DI MARCO 23.04.2015
Fot. PAP/EPA/ ALESSANDRO DI MARCO 23.04.2015

Badacze chcą dotrzeć do DNA Leonarda da Vinci, by odtworzyć jego wygląd, stan zdrowia oraz poznać tajniki jego geniuszu. Eksperci uczestniczący w „Projekcie Leonardo” chcą dowiedzieć się też, co jadał i czy to niezwykły wzrok wpłynął na jego wizje.

<p> W skład międzynarodowej grupy, która postawiła sobie za cel znalezienie po pięciu wiekach śladów biologicznych artysty, na przykład na jego obrazach czy w rodzinnych grobowcach, wchodzą genetycy, historycy sztuki i antropolodzy z Włoch, Francji, Hiszpanii, USA i Kanady.</p> <p>  </p> <p> Naukowcy ci ogłosili niedawno, że udało im się odtworzyć drzewo genealogiczne Leonarda da Vinci, na podstawie którego ustalili, że obecnie żyje 41 potomków z jego męskiej linii. Jako jednego z nich wskazali światowej sławy reżysera filmowego Franco Zeffirellego.</p> <p>  </p> <p> Teraz zaś ci sami badacze zapowiedzieli, że biorą się za prace nad ustaleniem DNA genialnego artysty, by stworzyć jego profil genetyczny do 2019 roku, czyli do 500. rocznicy jego śmierci.</p> <p>  </p> <p> „Rekonstrukcja drzewa genealogicznego była fundamentalnym krokiem” - powiedział Alessandro Vezzosi, dyrektor muzeum Leonarda w miasteczku Vinci koło Florencji. Wyjaśnił, że poznano dzięki temu wiele nieznanych faktów z życia mistrza, na przykład postać jego dziadka, który był ciekawą osobistością, mającą liczne kontakty z kilkoma europejskimi miastami.</p> <p>  </p> <p> Również w trakcie tych prac nad rekonstrukcją rodzinnej historii artysty udało się ustalić, z czyim DNA będzie można porównać ewentualnie znaleziony kod genetyczny Leonarda.</p> <p>  </p> <p> Poszukiwacze zapowiedzieli, że będą prowadzić prace między innymi w grobowcu rodu Vinci we Florencji oraz w miejscu, gdzie artysta został prawdopodobnie pochowany, czyli na zamku w Amboise, we Francji. Badaniom poddane zostaną też szczątki jego matki, Cateriny, znajdujące się, jak się przypuszcza, w Mediolanie.(PAP)</p> <p>  </p> <p> sw/ mars/</p>

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera