Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
07.06.2016 aktualizacja 07.06.2016

Lęk dolegliwością ludzi młodych oraz kobiet

Lęk występuje u czterech osób na 100, dotyka głównie ludzi młodych przed 35. rokiem życia i dwukrotnie częściej cierpią z jego powodu kobiety niż mężczyźni – wynika z metaanalizy 48 badań opublikowanych przez „Brain and Behavior”.

Główna autorka raportu Olivia Remes z University of Cambridge twierdzi, że o lęku mówi się zbyt rzadko, znacznie rzadziej niż o depresji, tymczasem jest to najczęściej występująca dolegliwość psychiczna znacznie utrudniająca życie codziennie. Dotyczy to ludności szczególnie krajów najbardziej uprzemysłowionych.

Lęk doskwiera ośmiu Amerykanom na 100 oraz jedynie trzem mieszkańcom na 100 w Azji Wschodniej. W Unii Europejskiej cierpi z jego powodu 60 mln osób.

Do zaburzeń lękowych zalicza się zarówno napady lęku, jak i zespół stresu pourazowego, chorobę obsesyjno-kompulsywną (nazywaną również nerwicami natręctw) oraz fobie społeczne. Zalicza się do nich również lęki związane z chorobami. Odczuwa je co trzeci chory na stwardnienie rozsiane.

Na lęk narzeka również 11 proc. osób z chorobami sercowo-naczyniowymi oraz od 15 do 23 proc. pacjentów onkologicznych (w zależności od rodzaju choroby nowotworowej). Z powodu zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych cierpi wiele kobiet w ciąży, jak również te, które niedawno urodziły dziecko.

Według Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie, w USA roczne koszty związane z zaburzeniami lękowymi ocenia się na ponad 42 mld dolarów. (PAP)

zbw/ mrt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024