Ślady upadku komety na Ziemię 13 tys. lat temu

Amerykańscy naukowcy odkryli ślady upadku ciała niebieskiego, które 13 tys. lat temu runęło na północne rejony współczesnej Kanady. Natrafili na nie w odległości tysięcy kilometrów od epicentrum pradawnej katastrofy.

W trakcie badań geologicznych na wyspie Santa Rosa, w odległości 150 kilometrów na zachód od Los Angeles, naukowcy znaleźli cienką warstwę o dużej zawartości mikrokryształów węgla. Wiek tych osadów wynosi około 13 tys. lat. Oznacza to, że powstały one w tym czasie, kiedy w następstwie gwałtownej zmiany klimatu na kontynencie północnoamerykańskim wymarły dziesiątki gatunków zwierząt. Według hipotezy, przyczyną gigantycznego kataklizmu stała się kometa, która uderzyła w miejscu, gdzie obecnie znajduje się Zatoka Hudson.

Szczątki substancji, z których była zbudowana kometa, spadły na ogromnym terytorium - od Wielkich Jezior po wybrzeże Atlantyku. Wskutek eksplozji nastąpił krótkookresowy wzrost temperatury, powodując gigantyczne pożary w południowej części kontynentu północnoamerykańskiego. Ich następstwem było wyginięcie megafauny: mamutów i innych gatunków dużych zwierząt trawożernych. Roztopiły się kolosalne masywy lodów w północnej Kanadzie i potężne strumienie wody spłynęły do Atlantyku. Jednakże zaraz po tym nastąpił trwający około tysiąca lat okres oziębienia klimatu.

Zdaniem naukowców prowadzących badania na wyspie Santa Rosa, odkryte osady stanowią mocne potwierdzenie hipotezy "kometowej".

"Dla odkrytych w osadach mikrokryształów węgla charakterystyczna jest heksagonalna struktura krystaliczna. Takie kryształy tworzą się pod działaniem potężnej fali uderzeniowej, w warunkach wysokiej temperatury i ciśnienia, czyli przy upadku ciała niebieskiego na Ziemię" - stwierdził archeolog z Uniwersytetu Oregon, Douglas Kenneth.

Do tej pory takie mikrokrokryształy węgla znajdowano tylko w meteorytach, a także w kraterach, które powstały na Ziemi po upadku ciał niebieskich - dodał naukowiec. YY

PAP - Nauka w Polsce

krf/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • EPA/NASA / KEEGAN BARBER 16.11.2022

    Już 40 krajów w Artemis Accords

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera