Hipnoza pomaga dzieciom z chorobami oddechowymi

Hipnoza może pomóc w leczeniu dzieci z problemami oddechowymi o częściowym podłożu psychologicznym, jak nawykowy kaszel - przekonuje amerykański pediatra na łamach pisma "Pediatric Asthma, Allergy & Immunology".

Zdaniem autora artykułu - dr Rana D. Anbara, pediatry na SUNY Upstate Medical University w Syracuse (stan Nowy Jork) - opublikowane wyniki badań wskazują, że hipnoza może być dobrą opcją terapeutyczną u dzieci, których schorzenia oddechowe zdają się mieć częściowe podłoże psychologiczne, jak np. nawykowy kaszel czy dysfunkcja strun głosowych (objawy tej choroby naśladują ciężki napad astmy).

Wskazaniem do hipnozy mogą być na przykład takie symptomy, jak trudności ze złapaniem oddechu, uciążliwy kaszel, hiperwentylacja (czyli oddychanie zbyt głębokie i intensywne w stosunku do aktualnego zapotrzebowania organizmu na tlen), głośne wdychanie powietrza, np. sapanie lub świsty oraz trudności z przełykaniem mimo prawidłowej funkcji płuc. Szczególne korzyści można uzyskać w tych przypadkach, gdy objawy występują w ciągu dnia i są nieobecne podczas snu, mają związek ze szczególnymi czynnościami lub z miejscem, bądź też są wywoływane przez reakcje emocjonalne.

Hipnoza może też pomóc łagodzić odczucie niemożności złapania oddechu oraz lęki towarzyszące innym schorzeniom oddechowym, jak mukowiscydoza i astma, uważa dr Anbar. Pediatra ocenia też, że metoda ta mogłaby redukować przykre doznania towarzyszące wielu procedurom medycznym.

Jego zdaniem, zastosowana właściwie hipnoza może być uzupełnieniem konwencjonalnej metody leczenia, ale aby spowodowała pożądane zmiany fizjologiczne powinna być prowadzona przez osobę, która zajmuje się profesjonalnie medycyną i przeszła odpowiedni trening.

"Dr Anbar wprowadził hipnozę do arsenału naszych narzędzi terapeutycznych. Gdy problemy z oddychaniem mają silne podłoże somatyczno-psychologiczne zastosowanie tej może dramatycznie ograniczyć potrzebę stosowania drogich testów i leków" - napisał w komentarzu do artykułu edytor pisma "Pediatric Asthma, Allergy Immunology" Harold Farber z Baylor College of Medicine w Houston (stan Teksas). JJJ

PAP - Nauka w Polsce

kap

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Pięć wybitnych badaczek wyróżnionych w konkursie For Women in Science International Awards 2024

  • Fot. Adobe Stock

    W laboratorium zasymulowano warunki z dna oceanu Enceladusa

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera