Historia i kultura

Średniowieczne jajka na wystawie archeologicznej w Krośnie

<strong>Ok. 600 lat ma sześć kurzych jajek, które można oglądać na stałej wystawie archeologicznej w Muzeum Podkarpackim w Krośnie (Podkarpackie)</strong> - poinformował  dyrektor muzeum Jan Gancarski. 

"Jajka znaleziono podczas prac wykopaliskowych na krośnieńskim rynku pod koniec lat 90. ubiegłego wieku. Znajdowały się w odkrytej wtedy studni, usytuowanej obok domu wójtowskiego" - powiedział Gancarski.

Jaja były przykryte warstwą, której wiek badania dendrochronologiczne określiły na przełom XIV i XV wieku.

"Zachowały się w dobrym stanie. W znacznej części są wysuszone. Cieszą się dużym zainteresowaniem zwiedzających" - ocenił dyrektor.

Zaznaczył, że podczas badań archeologicznych na krośnieńskim rynku w latach 1999-2000 odkryto ok. 60 tys. zabytków. Wiele z nich znalazło się na stałej wystawie.

Oprócz wystawy archeologicznej Muzeum Podkarpackie w Krośnie prezentuje również stałe ekspozycje dotyczące dziejów oświetlenia oraz historii podkarpackich hut szkła.

PAP - Nauka w Polsce

kyc/ hes/bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. R ektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce (wywiad)

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera