Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
22.05.2015 aktualizacja 22.05.2015

W piątek Noc Robotów w Warszawie

Żródło: materiały prasowe PIAP Żródło: materiały prasowe PIAP

Łaziki, drony, roboty policyjne, medyczne czy antyterrorystyczne w akcji będzie można obejrzeć w Warszawie podczas Nocy Robotów. Ta impreza popularyzująca osiągnięcia polskich inżynierów odbędzie się w piątek w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP).

Będzie to już trzecia edycja Nocy Robotów. W tym roku hasło imprezy to \"Misja: Bezpieczeństwo”. Z tego powodu sporo miejsca podczas pokazów poświęcono robotom, które zostały skonstruowane po to, by chronić życie człowieka. Zwiedzający będą więc mogli obejrzeć roboty przemysłowe, działające na rzecz bezpieczeństwa, roboty edukacyjne, medyczne, rehabilitacyjne czy roboty latające. Nie zabraknie jednak także robotów spawających grube blachy czy nalewających napoje.

\"W naszym instytucie i opracowaliśmy 10 typów robotów\" - powiedział dyrektor Instytutu, dr inż. Jan Jabłkowski podczas konferencji poprzedzającej Noc Robotów. Dodał, że najmniejszy robot waży 1,5 kg, a największy - 500 kg.

„Nasze urządzenia pracują i działają w praktyce; i naprawdę ratują ludzkie życie” – podkreślił dr inż. Piotr Szynkarczyk, ekspert ds. inteligentnych systemów bezpieczeństwa PIAP. Jak powiedział, dwa zestawy urządzeń zostały przekazane policji i były wykorzystywane m.in. w poszukiwaniu osób zaginionych.

\"Roboty już teraz są obecne w środowisku człowieka, mimo że często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Pomagają nam odkurzać, kosić trawniki lub czyścić elewację szklanych budynków. Musimy przygotować się na masową obecność i rosnącą rolę robotów w naszym życiu codziennym. Instytut specjalizuje się w konstruowaniu zrobotyzowanych urządzeń wspomagających pracę antyterrorystów, strażaków czy pirotechników, które znajdują zastosowanie w krajach na terenie Europy, Afryki i Azji. Przykładowo są to roboty PIAP GRYF i TRM\" - powiedział Szynkarczyk.

Dla fanów kosmosu i niezwykłych technologii nie lada gratką będzie robot Hyperion - wielozadaniowy analog łazika marsjańskiego, służący do wspierania załogowych misji pozaziemskich. Podczas Nocy Robotów będzie można również zobaczyć, jak wygląda proces powstawania robota przy wykorzystaniu technologii 3D.

Dla najmłodszych prowadzone będą kreatywne zajęcia manualne polegające na konstruowaniu robotów z kartonów, papieru, butelek czy nakrętek. Przez cały czas trwania wydarzenia, przed wejściem do Przemysłowego Instytutu Automatyki i Pomiarów będzie można wziąć udział w warsztatach Robot Dance.

Miłością do konstruowania robotów będą zarażać studenci z kół naukowych z całego kraju. Zaprezentują oni m.in. roboty humanoidalne NAO, roboty typu micromouse, robota mobilnego Orion, RYŚ czy Elektron, który wykorzystywany jest przy pracach badawczych z zakresu nawigacji i sterowania robotami mobilnymi.

\"Tegoroczna edycja jest dla nas szczególna, ponieważ w tym roku PIAP obchodzi także 50-lecie swojego istnienia. III Noc Robotów PIAP to idealna okazja do tego, aby na własne oczy zobaczyć, a niekiedy i dotknąć części historii PIAP, zarówno tej odległej, jak i tej najnowszej\" - powiedział Jabłkowski.

III Noc Robotów PIAP potrwa od godz. 16 do północy, a wstęp jest bezpłatny. Organizatorami wydarzenia są: Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów oraz spółka PIAP-ScienTech.

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024