Skrzynia z elementami wyposażenia grobowca Tutanchamona - odnaleziona w Egipcie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W magazynie antyków w Luksorze, należącym do Muzeum Luksorskiego, odnaleziono skrzynię zapakowaną przez Howarda Cartera, odkrywcę grobowca Tutanchamona, zawierającą brakujące elementy modelu łodzi z wyposażenia grobowca – informuje serwis internetowy Live Science.

Howard Carter, brytyjski archeolog i egiptolog, w listopadzie 1922 roku odkrył nienaruszony i bogato wyposażony grobowiec faraona Tutanchamona, władcy Egiptu w latach 1333-1323 p.n.e.

Grobowiec Tutanchamona w Dolinie Królów jest jedną z głównych atrakcji turystycznych w Egipcie, a przedmioty odkryte w grobowcu są eksponatami w Muzeum Egipskim w Kairze.

Wśród tych eksponatów znajdują się trzy drewniane niewielkie modele łodzi, które miały służyć zmarłemu władcy w jego życiu pozagrobowym, ale jednemu z modeli brakowało masztu oraz kilku fragmentów kadłuba, w tym pozłacanej nadbudówki.

Jak się okazało, brakujące elementy tego modelu łodzi znajdowały się w skrzynce zapakowanej przez Howarda Cartera, wyłożonej gazetą z dnia 5 listopada 1933 roku.

Skrzynkę odnalazł Mohamed Atwa, dyrektor Muzeum Luksorskiego, który osobiście przeglądał muzealne magazyny w trakcie przygotowań do przenosin artefaktów pochodzących z grobowca Tutanchamona do nowego Wielkiego Muzeum Egipskiego w Gizie.

Według dokumentacji archiwalnej Muzeum Luksorskiego, cenną skrzynkę uznano za zaginioną w 1973 roku. (PAP)

jot/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy: prawa pracownicze jednymi z najsłabiej chronionych praw człowieka

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Zmarł pierwszy biorca przeszczepu genetycznie zmodyfikowanej nerki świni

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera