Ślady gajów oliwnych sprzed 3500 odkryto na chorwackim wybrzeżu Adriatyku

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Archeolodzy badający pozostałości osady sprzed 3500 lat zatopionej u wybrzeży Chorwacji odkryli ślady najstarszych gajów oliwnych na chorwackim wybrzeżu Adriatyku – informuje serwis internetowy Croatia Week.

Zespół naukowców z Wydziału Archeologii Uniwersytetu w Zadarze przy finansowym wsparciu Ministerstwa Kultury Chorwacji prowadzi od kilku lat badania pozostałości osady z epoki brązu, położonej na dnie morskim w cieśninie Pasman, między wyspą Ricul a nadbrzeżną miejscowością wypoczynkową Turanj koło Zadaru.

Podczas ostatnich podwodnych prac badawczych, prowadzonych pod kierunkiem archeologa Mate Ilkica, zespół naukowców odkrył dużą ilość pestek owoców drzewa oliwnego, dobrze zachowanych w grubej warstwie dennych osadów morskich, a także kamienne narzędzia.

Odkrycie pestek oliwek na stanowisku świadczy o tym, że w pobliżu 3500 lat temu istniały gaje oliwne, z których korzystali mieszkańcy osady.

Archeolodzy przeprowadzili też próbne prace wykopaliskowe na wyspie Ricul w celu sprawdzenia, czy mogą istnieć powiązania kulturowe między zatopioną prehistoryczną osadą a pobliską wyspą.

Naukowcy odkryli na wyspie fragmenty prehistorycznych wyrobów ceramicznych, prostokątny artefakt wyciosany z kamienia oraz pozostałości grubego muru, który może być częścią wału obronnego z epoki brązu.

Odkryte pestki oliwek zostaną szczegółowo zbadane przez ekspertów ze Szkoły Rolniczej w Zagrzebiu, którzy ustalą, z którego gatunku drzewa pochodzą pestki i czy gatunek ten nadal występuje na obszarze północnej Dalmacji.

Jak poinformował Mate Ilkic, wcześniej odkryto na zatopionym stanowisku kości rozmaitych zwierząt hodowlanych, w tym kóz i owiec, a także pestki wiśni, co może świadczyć o bogatej i urozmaiconej diecie mieszkańców osady.

Odkryty na stanowisku kamień żarnowy wskazuje, że mieszkańcy wypiekali chleb, a położenie osady nad morzem sugeruje, że w skład diety wchodziły też ryby. (PAP)

jot/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    W. Brytania/ AstraZeneca wycofuje szczepionkę przeciw Covid-19

  • Fot. Adobe Stock

    W średniowiecznej Anglii to wiewiórki mogły przenosić trąd

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera