Historia i kultura

Lubuskie/ Artefakty z epoki brązu odkryte na placu budowy

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Na pozostałości osady kultury łużyckiej natrafiono podczas prac wykopaliskowych na działce, na której powstaje w Witnicy (Lubuskie) budynek mieszkalny w ramach rządowego Programu Mieszkanie Plus.

Archeolodzy znaleźli tam tzw. jamy śmietniskowe. Były w nich m.in. fragmenty naczyń glinianych i ozdób z brązu - poinformował w piątek Artur Rosiak z Urzędu Miasta i Gminy w Witnicy.

„Wykopaliska ruszyły we wtorek. Można było się spodziewać ciekawych odkryć, gdyż przy budowie sąsiedniej obwodnicy archeolodzy znaleźli wcześniej bogate ślady osadnictwa ludności kultury łużyckiej. Dowodzi to, że około 3000-3500 lat temu na zachód od strugi Witna istniała osada ówczesnych ludów słowiańskich” – powiedział Rosiak.

Dodał, że dokładne datowanie będzie możliwe po eksploracji obiektów oraz analizie materiałów. Oprócz artefaktów z epoki brązu znaleziono też eksponaty z późniejszych wieków, m.in. ołowianą plombę towarową z niemieckim napisem i fragmenty okuć.

Wykopaliska archeologiczne potrwają kilka miesięcy, w zależności od warunków pogodowych. Po ich zakończeniu rozpocznie się budowa pierwszego w Lubuskiem bloku wielorodzinnego w ramach programu Mieszkanie Plus. (PAP)

autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ itm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 16.02.2022. Rektor UŚ prof. Ryszard Koziołek podczas gali wręczenia nagrody im. Kazimierza Kutza (jm) PAP/Zbigniew Meissner

    Prof. Ryszard Koziołek: AI nie wyprze humanistów, ale przesunie ich w inne miejsce

  • 30.04.2024. Prezentacja największej w Europie kolekcji tkanin średniowiecznych, 30 bm. w Toruniu. Na znalezisko natrafiono podczas prac archeologicznych na Chełmińskim Przedmieściu przed rozpoczęciem budowy Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. PAP/Tytus Żmijewski

    Toruń/ Unikalna kolekcja tkanin i butów z XVI-XVII wieku znaleziona na placu budowy ECF Camerimage

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera