Nowa Sól/ Za tydzień otwarcie Parku Fizyki | Nauka w Polsce

Nowa Sól/ Za tydzień otwarcie Parku Fizyki

Fot. Fotolia

W Nadodrzańskim Parku Rekreacyjnym w Nowej Soli (lubuskie) powstał Park Fizyki. Jego otwarcie dla szkół nastąpi 09 maja br., a następnego dni park będzie dostępny dla wszystkich. To największy tego typu parku w regionie – poinformowała rzecznik Urzędu Miejskiego w Nowej Soli Ewa Batko.

„Na czterech hektarach znajduje się 47 interaktywnych urządzeń edukacyjnych, które swym działaniem potwierdzają wybrane prawa oraz zjawiska fizyczne wraz z indywidualnymi tablicami informacyjnymi. Każdy będzie mógł przeprowadzić doświadczenia z zakresu mechaniki, akustyki, hydrostatyki czy optyki” – powiedziała Batko.

Dodała, że wszystkie urządzenia ustawione są w przepięknym parku, będącym częścią Nadodrzańskiego Parku Rekreacyjnego w sąsiedztwie Parku Krasnala, Parku Linowego, skate parku, Wodnego Świata. Całość tworzy blisko 10-hektarowy kompleks rekreacyjno-wypoczynkowy, a teraz już także edukacyjny.

W Parku Fizyki wśród urządzeń obejmujących zagadnienia mechaniczne są m.in.: rezonans kładki, duża platforma równowagowa, szalone piłki czy duża platforma obrotowa. By poznać niektóre tajniki akustyki można uderzyć w dzwony rurowe, kamienne cymbały czy skorzystać z urządzenia ogniskującego dźwięk czy też echo komory, gdzie jest on odbijany.

Tajniki hydrostatyki przybliża z kolei wir wodny, nurek Kartezjusza, woda w wirującej kuli czy też woda w obracanym cylindrze. Natomiast do przyrządów związanych z optyką, które znalazły się w Parku należą m.in.: lustro walcowe o zmiennej krzywiźnie, kalejdoskop czy dwa zwierciadła dające efekt nieskończoności.

Batko przekazała PAP, że budowa i wyposażenie Parku Fizyki kosztowały ok. 4 mln zł. Przedsięwzięcie zostało dofinansowane z funduszy unijnych kwotą 2,7 mln zł.

Więcej informacji nt. zasad korzystania z Parku Fizyki można znaleźć na stornie internetowej Urzędu Miejskiego w Nowej Soli. 

PAP - Nauka w Polsce, Marcin Rynkiewicz

mmd/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Śląskie/ Wodzisławski projekt edukacyjny powalczy o nagrodę Centrum Nauki Kopernik

  • Fot. Adobe Stock

    Lublin/ Zabytki archeologiczne w 3D na wirtualnej wystawie w ramach polsko-norweskiej współpracy

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera