Można zgłaszać kandydatów do Nagrody Kryształowej Brukselki

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Tylko do 25 kwietnia można zgłaszać kandydatów do indywidualnej Nagrody Kryształowa Brukselka 2018. Wyróżnienie przyznawane jest naukowcom i innowatorom działającym w biznesie, którzy odnoszą sukcesy w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE.

O przyznaniu Nagrody Kryształowej Brukselki 2018 zdecyduje kapituła pod przewodnictwem ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina. Konkurs organizuje Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych Unii Europejskiej (KPK).

W poprzedniej, siódmej edycji Kryształową Brukselkę zdobył teoretyk informatyki prof. Mikołaj Bojańczyk z Uniwersytetu Warszawskiego. Profesor otrzymał w 2015 r. Consolidator Grant ERC, przyznawany na rozwój działalności własnej grupy lub projektu badawczego. Jest on pierwszym Polakiem, który otrzymał grant w tej kategorii. Dofinansowanie 5-letnich badań w projekcie LIPA wynosi prawie 1,8 mln euro. Są to badania w zakresie logiki matematycznej. Kilka lat wcześniej ERC przyznało Polakowi Starting Grant - dla naukowców rozpoczynających pierwsze poważne badania. Projekt SOSNA pozwolił opracować zrozumiałe dla komputera języki logiczne. Naukowiec otrzymał na ten cel 800 tys. euro.

Poza nagrodą indywidualną Kryształowe Brukselki będą rozdawane w czterech kategoriach: nauka (uczelnie, instytuty badawcze, instytuty naukowe Polskiej Akademii Nauk), biznes (małe i średnie przedsiębiorstwa, duże przedsiębiorstwa), administracja samorządowa oraz podmioty non-profit

Kandydata do nagrody może zgłosić zarówno osoba fizyczna, jak i prawna. Elektroniczny formularz zgłoszeniowy zamieszczony jest na stronie internetowej www.kpk.gov.pl. Tam też znajduje się regulamin konkursu.

Wyniki tegorocznej edycji Nagrody Kryształowej Brukselki zostaną ogłoszone 6 czerwca podczas uroczystej gali, która odbędzie się w Warszawie. Ponadto – 7 czerwca – odbędzie się organizowana przez KPK konferencja „20 lat Polski w Programach Ramowych Badań i Innowacji UE – nowe otwarcie”.

Polska od 20 lat uczestniczy w Programach Ramowych Badań i Innowacji Unii Europejskiej. Również w tym roku jubileusz 20-lecia funkcjonowania będzie obchodził KPK – instytucja, która wspiera uczestnictwo polskich podmiotów w tych programach, obecnie w programie Horyzont 2020.

„W związku z tym podwójnym 20-leciem chcemy dokonać podsumowania osiągnięć polskich naukowców, przedsiębiorców oraz innych organizacji w programach ramowych Badań i Innowacji UE – mówi dr inż. Zygmunt Krasiński, dyrektor KPK. – Mamy w Polsce wspaniałych naukowców, niezwykle kreatywnych innowatorów działających w biznesie. Chcemy ich docenić i wyróżnić”. Dodaje, że Nagroda Kryształowej Brukselki po raz pierwszy została wręczona w 2001 r.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ ekr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe FNP

    Fundacja na rzecz Nauki Polskiej uruchomiła czwarty konkurs DLA UKRAINY

  • Fot. materiały prasowe NCBR

    Nawet 20 mln zł można uzyskać od NCBR w programie GOSPOSTRATEG

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera