Archeolodzy odkryli złoty skarb Traków w Bułgarii | Nauka w Polsce

Archeolodzy odkryli złoty skarb Traków w Bułgarii

Fot. Fotolia

Bułgarscy archeolodzy odkryli tracki złoty skarb sprzed około 2300 lat podczas badania starożytnego kurhanu w północnej Bułgarii – informuje serwis internetowy Novinite.

Odkrycia dokonano na stanowisku położonym w obwodzie Razgrad w pobliżu trackiego grobowca w Swesztari – obiektu znajdującego się od 1985 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Zespół naukowców pod kierunkiem prof. Diany Gergowej z Instytutu Archeologii Bułgarskiej Akademii Nauk, badający tzw. kurhan Omurtaga na stanowisku odkrył rozmaite przedmioty wykonane ze złota o łącznej wadze 1,5 kilograma oraz pozostałości drewnianej skrzynki, w której umieszczone były spalone kości oraz popioły.

Wśród odkrytych złotych artefaktów pochodzących z IV w. p.n.e. znajdują się cztery spiralne bransolety oraz duża ilość rozmaitych ozdób, w tym w kształcie głowy żeńskiego bóstwa, a także zdobienia na uprząż oraz osłona na czoło w kształcie końskiej głowy o podstawie stylizowanej na głowę lwa.

Odkryto też pierścień, guziki i koraliki ze złota, a duża ilość złotych nici wśród arterfaktów wskazuje, że skarb był niegdyś owinięty tkaniną przetykaną złotą nicią.

Zdaniem naukowców, znalezisko jest wyjątkowo cenne i wskazuje na rytualny pochówek, a według prof. Gergowej, znalezisko może mieć związek z pochówkiem Koteli - władcy Daków zwanych też Getami – ojca jednej z żon Filipa II Macedońskiego, króla Macedonii w latach 357-336 p.n.e.

Dakowie byli jednym z trackich plemion, a na badanym stanowisku znajdowała się ich stolica i ośrodek religijny.

Prof. Gergowa wyraziła nadzieję, że odkrycie złotego skarbu może wpłynąć na decyzję ministerstwa kultury Bułgarii o pełnym finansowaniu dalszych prac wykopaliskowych na stanowisku i umożliwić szczegółowe rozpoznanie tego obiecującego dla badań historii Bułgarii miejsca. (PAP)

jot/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera