W Warszawie będzie można poznać cefeidy

W ramach cyklu wykładów popularnonaukowych „Spotkania z astronomią” w najbliższy poniedziałek w Warszawie odbędzie się wykład „Cefeidy – najważniejsze gwiazdy zmienne”. Na prelekcję zaprasza Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN (CAMK PAN).

Wyznaczanie odległości w kosmosie nie jest sprawą prostą i astronomowie musieli opracować szereg metod na określanie jak daleko jest dany obiekt. Od momentu odkrycia sto lat temu niezwykłych własności w tym zakresie pewnej klasy gwiazd zmiennych – cefeid – stały się one kluczowe dla pomiarów odległości we Wszechświecie. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że cefeidy to najważniejsze w astronomii gwiazdy zmienne.

Ważną cechą cefeid jest spełniane zależności okres-jasność. Dzięki temu, gdy uda się określić, z jakim okresem zmienia się blask cefeidy i znając jej jasność na niebie, można określić jej faktyczną, fizyczną jasność, a to pozwala na obliczenie, jak daleko znajduje się obiekt, aby świecił blaskiem takim, jak go widzimy na niebie.

O cefeidach opowie prof. Wojciech Dziembowski z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład odbędzie się o godzinie 17.00 w budynku CAMK PAN przy ul. Bartyckiej 18 (w sali wykładowej). Po wykładzie, jeśli warunki atmosferyczne pozwolą, zorganizowany zostanie pokaz nieba, który poprowadzi Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii (PTMA).

Wykład o cefeidach będzie ostatnim w roku 2012. Na styczeń przyszłego roku zaplanowano prelekcje o źródłach najgorętszego światła, miejscach powstawania gwiazd oraz o „Wszechświecie na jednym obrazku”.

Więcej informacji o wykładach można znaleźć na stronie internetowej CAMK PAN: http://www.camk.edu.pl/

 PAP - Nauka w Polsce

cza/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Trwają prace nad kolejnym satelitą studentów PW; start planowany na 2025 r.

  • 10.05.2024 EPA/Petra Bischoff

    Ekspertka: burza geomagnetyczna trwa; możliwa kontynuacja zórz

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera