W świętokrzyskim Podzamczu powstanie Laboratorium Nauki za 13 mln zł

Władze woj. świętokrzyskiego podpisały w poniedziałek w Podzamczu k. Chęcin umowę z wykonawcą "Centrum - Laboratorium Nauki”. Zdaniem marszałka województwa Adama Jarubasa inwestycja będzie wzorowana m.in. na Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Wykonawcą wartego prawie 13 mln zł przedsięwzięcia jest firma "Anna-Bud". Centrum w 60 proc. będzie dofinansowane ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego.

"To bardzo cenna inicjatywa, trochę podglądamy - po świętokrzysku - wzorce warszawskie i gdyńskie, bo w tych miastach podobne obiekty już powstały. W przypadku Warszawy mówię o Centrum Nauki Kopernik" - powiedział marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas.

W laboratorium młodzież szkolna będzie mogła prowadzić eksperymenty naukowe pod nadzorem doświadczonych naukowców oraz studentów ze świętokrzyskich uczelni.

"Łączymy walory centrum edukacyjnego z innowacyjnością, kreatywnością i emocjami, możliwością dotknięcia nauki, według zasady: +bawiąc - uczymy+" - wyjaśnił Jarubas.

Według marszałka utworzenie laboratorium ma także na celu "odszukanie +stycznych+ pomiędzy nauką, technologią, gospodarką i działalnością naukowo-rozwojową, czyli to, na co szczególny nacisk kładzie dziś Unia Europejska". Obiekt ma być gotowy w drugiej połowie 2014 roku.

Laboratorium Nauki w Podzamczu Chęcińskim będzie częścią Regionalnego Centrum Naukowo - Technologicznego. Budynek będzie liczył prawie 4 tys. m kw. z możliwością rozbudowy do 6 tys. m kw. Zostanie on wyposażony w nowoczesny sprzęt laboratoryjny. W projekcie przewidziano także plenerową ekspozycję "ogród zdarzeń".

Laboratorium powstanie w bliskim sąsiedztwie takich świętokrzyskich atrakcji jak zamek królewski w Chęcinach, Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni czy Jaskinia "Raj".

PAP - Nauka w Polsce

mjk/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczął się Tydzień Książki organizowany w ramach Europejskiego Miasta Nauki Katowice 2024

  • Fot. Adobe Stock

    Rozpoczęły się zapisy na konferencję EuroScience Open Forum w Katowicach

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera