Uczelnie i instytucje

Polska zacieśnia współpracę z RPA w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego

Podczas oficjalnej wizyty premiera Donalda Tuska w Republice Południowej Afryki, warszawska Szkoła Główna Handlowa podpisała umowę o współpracy południowoafrykańską Wits Business School. Minister Barbara Kudrycka rozmawiała zaś z ministrami nauki oraz szkolnictwa wyższego w RPA.

Uroczystość miała miejsce w środę. Wzięła w niej udział minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbara Kudrycka – poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) na swojej stronie internetowej.

„Obie strony mają odpowiedni potencjał do rozwijania współpracy. (…) Jesteśmy dobrymi partnerami zarówno w naukach ścisłych, jak i humanistycznych. Będziemy wspierać kolejne inicjatywy uniwersytetów - budowanie partnerstw, wspólnych studiów doktoranckich i współpracy za pośrednictwem ICT” – podkreśliła prof. Kudrycka.

Jak podaje MNiSW, w ubiegłym roku akademickim w Polsce kształciło się siedmiuset studentów, doktorantów oraz stażystów długoterminowych z Afryki.

O rozwoju współpracy w zakresie polityki naukowej szefowa resortu nauki rozmawiała z ministrem nauki i technologii RPA Derekiem Hanekom.

"Możemy i chcemy stworzyć dla RPA most do europejskiego finansowania badań - będziemy chcieli włączyć zespoły z RPA do naszych konsorcjów startujących w konkursach programu Horyzont 2020. Już teraz zapraszamy do korzystania z instrumentów oferowanych przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu HARMONIA" - powiedziała polska minister.

Barbara Kudrycka spotkała się także z ministrem szkolnictwa wyższego i szkoleń, dr Emanuelem Bonginkosi Nzimande.

PAP – Nauka w Polsce

agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera