Ruiny XII-wiecznego kościoła odkryto w Anglii | Nauka w Polsce

Ruiny XII-wiecznego kościoła odkryto w Anglii

Archeolodzy odkryli w środkowej Anglii pozostałości kościoła z XII wieku – informuje serwis internetowy BBC News.

Odkrycia dokonano w pobliżu miejscowości Ollerton w hrabstwie Nottinghamshire, na stanowisku położonym na terenie Rufford Country Park, gdzie znajdują się pozostałości zabytkowego opactwa Rufford.

Odkryte ruiny to fragmenty zbudowanego w 1160 roku kościoła, który wchodził w skład zabudowań klasztoru cystersów, założonego w 1147 roku.

Opactwo Rufford zostało poważnie zniszczone w XVI wieku w czasach panowania Henryka VIII Tudora, króla Anglii w latach 1509-1547, podczas konfiskaty dóbr kościelnych w okresie rozłamu z Kościołem rzymskokatolickim i ustanowienia niezależnego Kościoła anglikańskiego.

Wiele budowli opactwa Rufford zostało wówczas zburzonych wraz z kościołem, a resztę przekazaną jednemu z magnatów popierających króla przekształcono w wiejską rezydencję.

Jak poinformowała Emilia Gillott, archeolog z Rady Hrabstwa Nottinghamshire, odkrycie pozostałości pierwszego kościoła w opactwie Rufford ma duże znaczenie dla badań historycznych.

Prace wykopaliskowe na stanowisku pozwolą naukowcom ustalić pierwotne położenie zabudowań XII-wiecznego cysterskiego opactwa.

Wśród znalezisk znajdują się też naczynia ceramiczne z okresu panowania dynastii Tudorów (1485-1603 r.) oraz dwa ludzkie zęby, należące prawdopodobnie do mnichów pochowanych na terenie kościoła. (PAP)

jot/ mki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Chile/ Rozpoczęło pracę najwyżej położone obserwatorium astronomiczne

  • Voyager 1 znowu nadaje poprawnie

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera