Konferencja o komputerowych technologiach w archeologii

Fot. materiały prasowe
Fot. materiały prasowe

Jeszcze do końca marca można zgłaszać referaty na międzynarodową konferencję Computer Application in Archaeology (CAA) – międzynarodowego stowarzyszenia zrzeszającego osoby stosujące różnorodne metody komputerowe na użytek archeologii. Spotkanie „CAA Visegrad” odbędzie się w Cieszynie w dniach 28–30 maja br.

Ideą przyświecającą organizatorom sympozjum jest integracja środowiska archeologów z państw grupy Wyszehradzkiej - Czech, Polski, Słowacji i Węgier, którzy stosują nowoczesne technologie w codziennej pracy. W czasie konferencji przewidziano również warsztaty dla studentów.

"Tym razem obradować będziemy pod hasłem +Realia, oczekiwania i perspektywy współpracy interdyscyplinarnych i transgranicznych projektów badawczych+. Liczymy na zgłoszenia tematów, których wspólnym mianownikiem będzie zastosowanie nowoczesnych technologii w naukach społecznych o przeszłości" – wyjaśnia Kasper Hanus, koordynator konferencji.

Organizatorzy zachęcają do dyskusji wokół kilku bloków tematycznych, dotyczących odpowiednio: wolnego oprogramowania, wirtualnej rzeczywistości na potrzeby badań, edukacji i wystawiennictwa, życia dawnych społeczności z perspektywy analizy danych, studiów nad dziedzictwem i postępów w metodach nieinwazyjnych.

Międzynarodowa organizacja „The Computer Applications and Quantitative Methods in Archaeology (CAA)” powstała przeszło 40 lat temu na Wyspach Brytyjskich. Wśród jej członków są specjaliści z dziedziny archeologii, historii, dziedzictwa kulturowego, GIS, matematyki, informatyki, nauczania poprzez platform e-learningowe. Jej celem jest stworzenie platformy pomiędzy tymi dyscyplinami i zachęcanie do dyskusji oraz prezentacja wyników prac polowych. Polski oddział CAA powstał w 2013, do tej pory odbyły się dwie konferencje, w Krakowie i Warszawie.

Spotkanie odbędzie się w Muzeum Śląska Cieszyńskiego w Cieszynie. Organizatorem konferencji jest CAA PL, Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich i Instytut Archeologii Czeskiej Akademii Nauk, Słowacki Uniwersytet Techniczny i Fundacja Archaeolingua. Przewidywanych jest około 150 uczestników. Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń dostępne są na stronie: http://pl.caa-international.org/

PAP - Nauka w Polsce

szz/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Kończy się remont Żurawia, jednego z symboli Gdańska (wideo)

  • Źródło: Adobe Stock

    20 lat w UE/ Ekspert: Polacy po 20 latach członkostwa - bardziej eurorealiści niż euoroentuzjaści

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera