Nauka dla Społeczeństwa

30.04.2024
PL EN
03.07.2015 aktualizacja 03.07.2015

Tęczowe korale

Fot. Fotolia Fot. Fotolia

Żyjące na głębokości poniżej 50 metrów korale z Morza Czerwonego potrafią świecić w wielu kolorach. Świecące pigmenty mogą znaleźć zastosowanie w medycynie – informuje PloS One.

Koralowce spotykane w płytkich wodach wykorzystują świecące na zielono pigmenty, jako ochronę przed promieniowaniem ultrafioletowym, nie wiadomo natomiast, do czego są potrzebne ich głębokowodnym krewniakom pigmenty świecące w gamie kolorów od zieleni poprzez żółć do czerwieni. Poniżej 50 metrów nadmiar ultrafioletu nie jest problemem.

Tęczowe świecenie głębokowodnych koralowców zaobserwował Jorg Wiedenmann z University of Southampton (Wielka Brytania). Jego zdaniem dzięki różnokolorowym pigmentom koralowce mogą lepiej wykorzystywać słabe światło na głębokości kilkudziesięciu metrów, aby dostarczać energii symbiotyczny glonom, które zapewniają im pożywienie.

Zdaniem badaczy nowo odkryte świecące pigmenty mogą znaleźć zastosowanie w obrazowaniu biomedycznym – na przykład do uwidaczniania struktur komórkowych pod mikroskopem czy wykrywania komórek nowotworowych. (PAP)

pmw/ mki/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024