Chiny/ Nowy rekord zimna w prowincji Sinciang na zachodzie kraju

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Temperatura w chińskim miasteczku Tuerhong, położonym w północnej części prowincji Sinciang, przy granicy z Mongolią, spadła w niedzielę rano do minus 52,3 stopni Celsjusza. Jest to nowy rekord zimna w tej prowincji. Poprzedni odnotowano ponad 60 lat temu.

W niedzielę cztery stacje meteorologiczne w prefekturze Altay stwierdziły względne spadki temperatury o ponad 30 stopni.

Najzimniej było w miasteczku Tuerhong, gdzie słupek rtęci wskazywał wartość minus 52,3 stopni Celsjusza. Pobity został w ten sposób dotychczasowy rekord zimna w Sinciangu z 21 stycznia 1960 roku, gdy temperatura spadła do minus 51,5 stopni – poinformowała w niedzielę rządowa telewizja CCTV. Podobną temperaturę, minus 52,3 stopnie, zarejestrowano tam w 1969 roku.

Nie jest to jednak najniższa temperatura odnotowana w Chinach. Pod koniec stycznia ubiegłego roku w Mohe, najbardziej wysuniętym na północ mieście w kraju, odnotowano minus 53 stopnie Celsjusza.

Służby meteorologiczne i eksperci ostrzegają, że trudne warunki atmosferyczne w połączeniu z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi będą miały ogromny wpływ na turystów podczas ich powrotów do pracy po obchodach najważniejszego chińskiego święta w roku, czyli Święta Wiosny. Przerwa świąteczna trwała od 9 lutego do ubiegłej soboty.

Wiele odcinków autostrad, głównie w północnych prowincjach kraju, jest nieprzejezdnych. W weekend ponad 40 tys. turystów utknęło w mieście Jiuquan w prowincji Gansu na północnym zachodzie kraju – przekazał rządowy tabloid Global Times.

Krajowe służby meteorologiczne podniosły ostrzeżenie o mroźnych warunkach pogodowych dla większości kraju do drugiego najwyższego poziomu. Trudna sytuacja w kraju spodziewana jest w Chinach do czwartku. (PAP)

krp/ szm/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Naszyjnik do śledzenia diety

  • Fot. Adobe Stock

    Rozciągliwa syntetyczna skóra pozwoli robotom czuć dotyk

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera