NFZ: Powiedz kocham swojemu sercu

Fot. Adobe Stock
Fot. Adobe Stock

Na rozwój chorób układu krążenia ma wpływ nasz styl życia, m.in. niewłaściwe odżywianie, siedzący tryb życia, spożywanie alkoholu, palenie tytoniu, stres - przypomniał w środę Narodowy Fundusz Zdrowia w ramach "Środy z Profilaktyką".

Narodowy Fundusz Zdrowia w "Środzie z Profilaktyką" przypomina o możliwości skorzystania z bezpłatnego programu profilaktycznego chorób układu krążenia (ChUK).

Badania można wykonać raz na 5 lat w każdej przychodni podstawowej opieki zdrowotnej w ramach NFZ. Wystarczy zgłosić chęć wzięcia udziału, a przychodnia sprawdzi, czy kwalifikujemy się do programu. Badania wykona lekarz lub pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej - przypomina NFZ.

W 2023 roku z programu ChUK skorzystało ponad 570 tys. pacjentów.

NFZ wskazał, że leczenie chorób układu krążenia kosztowało w ubiegłym roku ok. 20 mld zł. Kwota ta została wydana ze składki zdrowotnej na świadczenia medyczne i leki.

NFZ przypomina o profilaktyce, a w najnowszym Poradniku Pacjenta przypomina o tym, jak dbać o zdrowe serce, czym jest program ChUK oraz jak skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych.

W ramach walentynek, Oddziały Wojewódzkie NFZ (OW NFZ) na Salach Obsługi Klienta przygotowały m.in. walentynkowe zbiórki krwi, spotkania nt. programu ChUK, możliwość wykonania analizy składu ciała oraz warsztaty z samobadania piersi.

Więcej informacji o akcjach przygotowanych przez OW NFZ można znaleźć na stronie internetowej. (PAP)

Iga Leszczyńska

iga/ mhr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • fot. materiały prasowe

    Copernicus Festival: czy komputery mogą czytać nam w myślach?

  • Adobe Stock

    Zapytaj fizyka: Prof. Sergei Gukov o matematyce jako grze

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera