Warszawa, 24.06.2026. Minister nauki i szkolnictwa wyższego Marcin Kulasek (L), biolog molekularna prof. Agnieszka Chacińska (2L) i prezes Polskiej Akademii Nauk prof. dr hab. Marek Konarzewski (P) podczas 156. sesji Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk w Muzeum Historii Polski w Warszawie, 24 bm. Prof. Agnieszka Chacińska odebrała nagrodę PAN. (sko) PAP/Albert Zawada

Laureatka Nagrody PAN: nauka opiera się na ciekawości i zaufaniu

Podczas obchodów jubileuszu 75-lecia Polskiej Akademii Nauk w środę w Warszawie wręczono pierwszą Nagrodę PAN. Jej laureatka, prof. Agnieszka Chacińska, powiedziała, że nauka opiera się na ciekawości, zaufaniu i konsekwencji w poszukiwaniu odpowiedzi na najważniejsze pytania.

  • Fot. materiały prasowe
    Nagrody

    Nagrodzono najlepsze prace w konkursie TRUMPF dla młodych inżynierów

    System wspomagający osoby niewidome w wykrywaniu przeszkód, a także badania nad modelami AI m.in. do generowania obrazów i nad układami średniego napięcia z tranzystorami z węglika krzemu znalazły się wśród projektów nagrodzonych w tegorocznej edycji konkursu prac inżynierskich, magisterskich i doktorskich TRUMPF.

  • Na zdjęciu prof. Agnieszka Chacińska. Źródło: Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych (IMol) PAN.
    Ludzie

    Laureatka Nagrody PAN: kreatywność i ambicja najważniejszymi cechami naukowca

    Kreatywność i ambicja powinny być najważniejszymi cechami naukowca – uważa prof. Agnieszka Chacińska, pierwsza laureatka Nagrody Polskiej Akademii Nauk. Jej badania dotyczą poznania molekularnych procesów w komórkach, wokół mitochondriów, co może pozwolić zrozumieć przyczyny chorób neurodegeneracyjnych.

  • 16.09.2015. Red. Zbigniew Wojtasiński. PAP/Radek Pietruszka
    Nagrody

    Dziennikarz PAP wyróżniony nagrodą „Dziennikarz Zdrowia 20-lecia” w konkursie “Kryształowe Pióra”

    W jubileuszowej, 20. edycji ogólnopolskiego konkursu „Kryształowe Pióra”, dziennikarz PAP Zbigniew Wojtasiński został wyróżniony nagrodą „Dziennikarz Zdrowia 20-lecia. Pierwszą tegoroczną nagrodę otrzymało czterech laureatów, jury przyznało także 10 wyróżnień.

  • 28.04.2025. Rektor UG prof. Piotr Stepnowski. Fot. Adam Warżawa
    Ludzie

    Rektor UG prof. Piotr Stepnowski z doktoratem honoris causa Uniwersytetu w Splicie

    Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Splicie. Wyróżnienie przyznano za międzynarodowe przywództwo akademickie oraz wybitne osiągnięcia naukowe w dziedzinie chemii środowiska.

  • Gdańsk, 16.06.2026. Prof. dr hab. Piotr Szefer odebrał tytuł Honorowego Profesora Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, 16 bm. w Atheneum Gedanense Novum w Gdańsku. (aldg) PAP/Adam Warżawa
    Nagrody

    Piotr Szefer z tytułem Profesora Honorowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

    Specjalista w dziedzinie bromatologii, bioanalityki i ekotoksykologii prof. dr hab. Piotr Szefer otrzymał we wtorek tytuł Profesora Honorowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Uczelnia wyróżniła go m.in. za dorobek naukowy, wkład w rozwój nauk farmaceutycznych oraz wieloletnią działalność dydaktyczną.

  • Gala wręczenia stypendiów START. Fot. Konrad Obidzinski/ Archiwum FNP
    Nagrody

    Stu najzdolniejszych młodych naukowców otrzymało stypendia FNP

    Stu wybitnych młodych naukowców odebrało podczas gali na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie swoje dyplomy. Jak poinformowała Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), laureaci i laureatki programu START w edycji 2026 otrzymają roczne stypendium w wysokości 30 tys. zł.

  • Prof. Agnieszka Chacińska. Źródło: IMol
    Nagrody

    Prof. Agnieszka Chacińska z Nagrodą Polskiej Akademii Nauk

    Prof. Agnieszka Chacińska, biolożka molekularna i dyrektorka Międzynarodowego Instytutu Mechanizmów i Maszyn Molekularnych PAN – została pierwszą laureatką Nagrody Polskiej Akademii Nauk, przyznawanej za wybitne osiągnięcia naukowe. Naukowczyni otrzyma 400 tys. zł.

  • Fot. Justyna Szostek-Aksamit, Uniwersytet Śląski
    Popularyzacja

    Znamy najlepszych młodych popularyzatorów nauki w polskim finale konkursu FameLab

    Tomas Senda, autor wystąpienia na temat polskich modeli językowych z rodziny PLLuM, został zwycięzcą tegorocznej edycji konkursu FameLab Poland. Finał odbył się we wtorek w Katowicach.

  • Gdynia, 08.06.2026. Gerontolog i biochemik prof. sir Kelvin James Anthony Davies (C) odbiera tytuł doktora honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w trakcie uroczystego posiedzenia senatu uczelni na Dworze Artusa w Gdańsku, 8 bm. Obok rektor uczelni prof. dr hab. n. farm. Michał Markuszewski (L) oraz dziekan wydziału lekarskiego GUMed dr hab. Maria Bieniaszewska (P). (jm) PAP/Adam Warżawa
    Ludzie

    Sir Kelvin J.A. Davies doktorem honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego

    Naukowiec Sir Kelvin James Anthony Davies otrzymał doktorat honoris causa Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (GUMed). Uroczystość odbyła się w poniedziałek w Dworze Artusa w Gdańsku w trakcie posiedzenia Senatu uczelni.

Najpopularniejsze

  • 05.07.2015 PAP/Marcin Bielecki

    Piorun, który wysłał błysk gamma ku ziemi

  • Poznań/ Sławosz Uznański-Wiśniewski: komercyjne loty kosmiczne nie są mniej ważne od misji naukowych

  • Syria/ Przemoc wobec dziecka sprzed 6 tys. lat udokumentowana przez archeologów

  • Archeolodzy ustalili, kiedy mogła umrzeć inkaska „Dziewczyna z Llullaillaco”

  • Wojna w Ukrainie zmienia zachowanie dzikich zwierząt

  • Fot. Adobe Stock

    Niechirurgiczny sposób na ból kolan

  • Powstała kurtka zbierająca wodę pitną z powietrza

  • ESA: El Niño zaczyna się budzić

  • Za mało siedzenia także może szkodzić

  • Naukowcy sprawdzili, czy protony są wieczne

 Warszawa, 23.06.2026. Na zdjęciu z 10 bm. kierowniczka polskiej misji kosmicznej IGNIS dr Aleksandra Bukała przed siedzibą Polskiej Agencji Prasowej w Warszawie. Aleksandra Bukała była gościem Studia PAP. PAP/Marcin Obara

IGNIS/ Kierownik polskiej misji kosmicznej: chcieliśmy wykorzystać każdą minutę na orbicie

W czwartek mija rok od startu pierwszej w historii polskiej misji na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kierownik misji dr Aleksandra Bukała powiedziała PAP, że głównym celem było wykorzystanie każdej minuty pobytu polskiego astronauty na orbicie, aby jak najlepiej spożytkować tę szansę dla Polski.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera