Zmarł dr Tadeusz Zaleski - inicjator Bałtyckiego Festiwalu Nauki, były rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego - poinformowała w środę uczelnia.
Jak podał UG, dr Tadeusz Zaleski (ur. 1953 r.) był m.in. dyrektorem Departamentu Promocji i Informacji KBN, rzecznikiem prasowym Komitetu, twórcą i pierwszym redaktorem "Gazety Uniwersyteckiej"; pełnił funkcję rzecznika prasowego UG i był inicjatorem Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Działał również jako pełnomocnik Rady Rektorów Województwa Pomorskiego ds. Bałtyckiego Festiwalu Nauki.
Za swoją działalność w 2009 r. wyróżniony został nagrodą "Popularyzator nauki" serwisu PAP Nauka w Polsce.
"Społeczeństwo jak czegoś nie rozumie, to się tego boi! I nie ma społecznego przyzwolenia na przyznanie znaczniejszych środków finansowych na badania naukowe. A więc trzeba objaśniać, przybliżać, tłumaczyć..." - mówił dr Zaleski serwisowi Nauka w Polsce przed przyznaniem nagrody.
Jako fizyk doświadczalny zawsze miał satysfakcję z dzielenia się zdobytą wiedzą. Kiedy w 1991 roku otrzymał propozycję zbudowania pierwszego w Polsce Ośrodka Informacji i Promocji, było dlań oczywiste, że jednym z jego działań musi być promocja badań naukowych prowadzonych na Uniwersytecie Gdańskim.
W ramach Bałtyckiego Festiwalu Nauki był twórcą m.in. Kawiarni Naukowej, do której starał się zapraszać prelegentów z żyłką popularyzatora. "W każdej dyscyplinie można znaleźć ciekawe tematy. Z doświadczenia wiem, że mogę oczekiwać większej frekwencji, gdy temat jest z zakresu medycyny lub fizyki. Istotną rolę zawsze odgrywa dobre sformułowanie tematu spotkania" - relacjonował.
Już w 1991 r. dr Zaleski organizował uczelniany Ośrodek Informacji i Promocji. Specjalizował się też w organizacji Targów Edukacyjnych "Zostań Żakiem" oraz stron internetowych poświęconych edukacji, np. "Przeglądu EUREKA" - Serwisu Informacji Naukowo-Technicznych popularyzujących wyniki prac naukowych.
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek, 15 maja, w Sopocie. (PAP)
Nauka w Polsce
bar/ zan/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.