Nauka dla Społeczeństwa

24.04.2024
PL EN
23.02.2022 aktualizacja 23.02.2022

Czarnek: 15 mln zł dla 15 uczelni zawodowych na zwiększenie potencjału dydaktycznego

23.02.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) i wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek (P) podczas konferencji prasowej w gmachu MEiN w Warszawie, 23 bm. Temat spotkania: Dydaktyczna inicjatywa doskonałości – przedsięwzięcie ministra edukacji i nauki. PAP/Rafał Guz 23.02.2022. Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek (L) i wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek (P) podczas konferencji prasowej w gmachu MEiN w Warszawie, 23 bm. Temat spotkania: Dydaktyczna inicjatywa doskonałości – przedsięwzięcie ministra edukacji i nauki. PAP/Rafał Guz

15 uczelni zawodowych otrzyma 15 mln zł na zwiększenie potencjału dydaktycznego w ramach programu "Dydaktyczna inicjatywa doskonałości" – poinformował w środę szef MEiN Przemysław Czarnek.

Celem programu "Dydaktyczna inicjatywa doskonałości" jest wsparcie publicznych uczelni zawodowych w doskonaleniu jakości kształcenia na kierunkach studiów o profilu praktycznym. To czwarta edycja programu.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podczas środowej konferencji prasowej przekazał, że na program w tym roku zostanie przeznaczonych 15 mln zł dla 15 uczelni zawodowych. Zaznaczył, że uczelnie te mają ogromne znaczenie dla swoich regionów.

"To są państwowe wyższe szkoły zawodowe, dzisiaj coraz częściej przyjmujące nazwę akademii, bo spełniają warunki do tego, żeby stać się akademiami nauk stosowanych" – zaznaczył Czarnek.

Odnosząc się do kryteriów, jakie zostały zastosowane przy wyborze uczelni, które otrzymają wsparcie, wiceminister edukacji i nauki Wojciech Murdzek podkreślił, że w uczelniach "nie może być żaden kierunek negatywnie oceniony".

Ocenił, że wygrane uczelnie "nie kształcą bezrobotnych", a swoich studentów "kształcą w taki sposób, że ich wejście na rynek pracy jest też związane z ponadprzeciętnymi wynagrodzeniami".

Dopytywany o to, na co zostaną przeznaczone bonusy z programu, odpowiedział, że decyzja ta zostaje pozostawiona uczelniom.

"W ramach autonomii to uczelnie powinny tak dedykować te środki, żeby zwiększać swój potencjał dydaktyczny właśnie w tej trosce o jakość i o przełożenie w regionie" – zaznaczył.

Z komunikatu MEiN wynika, że wsparcie jest przyznawane w formie zwiększenia subwencji podstawowej na wsparcie aktywności projakościowej. Pieniądze z programu pozwolą uczelniom na dostosowanie programu studiów do potrzeb regionalnych rynków pracy.

"Dydaktyczna inicjatywa doskonałości" została zainicjowana w 2019 r. W przedsięwzięciu wzięło udział dotychczas 25 z 33 publicznych uczelni zawodowych, które wyróżniały się skuteczną działalnością dydaktyczną w zakresie kształcenia praktycznego.

W 2022 r. wsparcie otrzymały: Małopolska Uczelnia Państwowa im. Rotmistrza Witolda Pileckiego w Oświęcimiu, Państwowa Szkoła Wyższa im. Hipolita Cegielskiego w Gnieźnie, Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, Państwowa Uczelnia Stanisława Staszica w Pile, Państwowa Uczelnia Zawodowa we Włocławku, Państwowa Wyższa Szkoła Techniczno-Ekonomiczna im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, Collegium Witelona Uczelnia Państwowa w Legnicy, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Głogowie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Koszalinie, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Wałczu, Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa w Jeleniej Górze, Państwowa Uczelnia Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu, Państwowa Uczelnia Zawodowa im. prof. Edwarda F. Szczepanika w Suwałkach Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu i Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Elblągu.

PAP - Nauka w Polsce, Szymon Zdziebłowski, Aleksandra Kiełczykowska

szz/ ak/ joz/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024